AUDYCJE 96 FM:Kultura

Książka jak czarodziejska skrzynka [ Zielona Góra czyta z Indexem]

Uwielbia czytać, pisać, śpiewać, po prostu działać. Bez niej nasz region na pewno byłby uboższy. Halina Bohuta-Stąpel, bo o niej mowa, jest gościem 38. odcinka audycji Zielona Góra czyta z Indexem.

 
Halinka urodziła się w Poznaniu, ale od wielu już lat mieszka w Zielonej Górze, która ją zresztą fascynuje. To ona przetłumaczyła sztukę Karla von Holtei’a, na podstawie której zrezliowany został film pt. 33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto utożsamia się z naszym miastem i jego winiarskim tradycjami. Na co dzień członkini Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów oraz Stowarzyszenia Aktorów Niezależnych. Skąd ta miłość do czytania? Mówi, że wszystko dzięki mamie, która przeczytała całą klasykę literatury polskiej i rosyjskiej ( tę w oryginale). Nasz gość doskonale pamięta swoją pierwszą przeczytaną książkę.

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 1

Mama z pewnością była tym zapalnikiem, zaraziła córkę czytelniczą pasją. Tata Halinki również uwielbia książki.

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 2

W okresie szkolnym nie było inaczej. Halina nie miała problemów z czytaniem lektur.Przyznaje, że w jednej pominęła niektóre fragmenty.

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 3

W klasie maturalnej również nie było problemu.Egzamin z języka polskiego byłby czystą przyjemnością, gdyby nie pewien incydent, niezupełnie związany z czystością.

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 4

To musiało być bardzo stresujące wydarzenie, na szczęście wszystko dobrze się skończyło.Dzisiaj nie jest inaczej, czytanie jest wpisane w codzienność naszej bohaterki. Najbardziej lubi czytać w domowym zaciszu. Co ostatnio przeczytała?

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 5

W jaki sposób trafiają do niej książki? Czy jest poszukiwaczem, czy może zdaje się na los?

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 6

Niektórzy nie wierzą w przypadki i twierdzą, że to książka szuka właściciela, nie odwrotnie.  Nasz gość ma zdanie, że książka jest jak czarodziejska skrzynka, z której każdy wyciąga to, co chce.

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 7

Według niej film jest czyjąś projekcją, co nie znaczy, że ich nie ogląda. Kino kocha równie mocno. Jak wygląda jej przyjaźń z nowoczesnymi technologiami? Czy sięga po audiobooki?

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 8

Audiobooki są przyszłością, dlatego posłuchajmy teraz prozy Sienkiewicza.

“Quo vadis” czyta Halina Bohuta-Stąpel:

Zielona Góra czyta z Indexem, 25.05.2017 r., cz. 9

Dziękujemy, że do nas piszecie, odpowiadacie na pytania. Spoliarium to oczywiście miejsce składania zwłok ludzkich i zwierzęcych na zapleczu amfiteatru.

Kolejny odcinek już w czerwcu, wtedy też zostanie wylosowana majowa nagroda książkowa. W jakim miesiącu urodził się Neron? Tak brzmi ostatnie majowe pytanie. Piszcie w prywatnej wiadomości na naszym fanpage’u.

 
Kolejny odcinek już w czwartek o 10.30 na fali 96 fm!

Akademickie Radio Index wraz z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze wspierają kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017, w tym szczególnie, upowszechnianie czytelnictwa.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: