AUDYCJE 96 FM:FILM:Kultura

Po prostu „Judy” – [FILMOPOLIS]

Film Ruperta Goolda „Judy” pachnie staroświeckością. W tym obrazie wygrywa Renée Zellweger jako Judy. Hollywood nominując aktorkę do Oscara spłaca dług wobec Dorotki z „Czarnoksiężnika z Oz”.

Brytyjska produkcja oparta na sztuce teatralnej Petera Quiltera nie niesie ze sobą musicalowego rozmachu. Opowieść o Judy Garland, amerykańskiej piosenkarce, aktorce, tancerce i artystce wodewilowej toczy się w „ciasnych kadrach” sceny, garderoby i hotelowych pokojach.

Z pozoru łatwe zadanie jakim jest przeniesienie biografii na duży ekran, może przynieść umiarkowane efekty. Życie Judy Garland bogate w wydarzenia i meandry doświadczeń, pełne wzlotów i dotkliwych upadków, to gotowy scenariusz na ulubiony film przez wszystkich widzów – konsumentów popkultury. Jeden z tych, który opowiada o hollywoodzkiej gwieździe, która rozbłysnęła dziecięcym blaskiem, potem długo walczyła z wizerunkiem nastolatki mimo biologicznej dojrzałości, by wreszcie dostąpić raju i piekła sławy, i zakończyć swój los nagłą śmiercią. To wszystko jest nam już znane i w filmowych kadrach dobrze się kręci. Życiowe wzorce filmowych gwiazd z lat 40’ i 50’ XX wieku są podobne do tych współczesnych: Billy Eilish, Lady Gagi, Leonarda di Caprio, Brada Pitta czy Angeliny Joli.

Hollywood nominując aktorkę do Oscara spłaca dług wobec Dorotki z „Czarnoksiężnika z Oz”.

„W diaboliczny sposób Renée Zellweger wcieliła się tę rolę. Momentami nie widziałem różnicy, bo to była Judy Garland. Talent wokalny R. Zellweger spowodował, że to wszystko było autentyczne”.prof. Roman Sapeńko
„Po sześciu latach przerwy w karierze filmowej Zellweger doskonale przygotowała się do roli. W filmie są sceny, w których Zellweger jako Judy występując przed londyńską publicznością, doskonale nawiązuje kontakt wzrokowy i słowny. Również w tym jest tragizm i upadek na scenie, dosłownie i w przenośni”.Magda Faron

Ocena Filmopolis 4,5 (prof. R. Sapeńko: 5,0 i M. Faron: 4,0)

Całej dyskusji na temat filmu można wysłuchać poniżej.

Filmopolis w Radiu Index w każdy piątek po 14-ej. Powtórka programu o 12:40 w sobotę.

Judy
“Judy” reż. Rupert Goold

Reżyseria: Rupert Goold
Gatunek: Biograficzny / Dramat / Musical
Produkcja: Wielka Brytania

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: