FILM:

„Kozzi”, Czyżewska i Fijewski w różnych odsłonach zagoszczą w Lubuskiem!

Zbliża się 5. Festiwal Filmu i Teatru

„Kozzi-Czyżewska-Fijewski” to podtytuł piątej edycji Festiwalu Filmu i Teatru w Zielonej Górze. A to oznacza, że będzie ona wspomnieniem trzech znakomitych osobistości: Elżbiety Czyżewskiej, Tadeusza Fijewskiego i – tradycyjnie – Macieja Kozłowskiego, aktora, który był związany z naszym regionem. Pierwsze festiwalowe akcenty – już naprawdę niedługo.

W trakcie 5. Kozzi Film Festiwal obejrzymy filmy fabularne (również te, w których swoje najsłynniejsze role odegrali Elżbieta Czyżewska i Tadeusz Fijewski), dokumentalne, a także produkcje obcojęzyczne. Będzie także nawiązanie do długoletniej współpracy z organizatorami festiwalu filmowego w Cottbus – mieście partnerskim Zielonej Góry.

Staramy się – a właściwie nam się to udaje – pokazywać zawsze zwycięski film na bratnim festiwalu. Zwycięzca naszego festiwalu jest prezentowany w Cottbus i my prezentujemy ubiegłorocznego laureata z festiwalu w Cottbus. W tym roku będzie to film „Ajka” – piękny, poruszający, serdecznie na tę projekcję zapraszam. Poza tym, we współpracy z Cottbus Film Festival, pokazujemy współczesne kino niemieckie. Filmy są z polskimi napisami.Anna Polus, zastępca dyrektora biblioteki Norwida, szef organizacyjny Kozzi Film Festiwal

Kozzi Film Festiwal będzie widoczny również w centrum Zielonej Góry dzięki festiwalowemu namiotowi. A w nim znajdą się m.in. atrakcje dla dzieci.

Dobrze jest coś takiego wykorzystać, żeby przyciągnąć do biblioteki dzieci i młodzież. Już od 12 czerwca o godzinie 11:00 – wspólne zabawy z dziećmi. Zaczynamy od grupy najmłodszej. Bawimy się najpierw z 6-, 8-latkami bajką polską, poznajemy polskie symbole, ale poprzez to, co może nam zaoferować polska literatura i film. To w środę, a w czwartek ciut starsza grupa będzie bawić się językiem polskim – tym wykorzystywanym w filmie i literaturze. Będą sprawdzać, czy warto bawić się skrótami, czy jednak dobrze jest poszerzyć trochę zasób swojego słownictwa i wykorzystywać je także do lepszego zrozumienia nawet oglądanych filmów.Marzena Wańtuch, kierownik Działu Udostępniania biblioteki Norwida

A dziś, 4 czerwca w bibliotece Norwida odbędzie się spotkanie pod nazwą „Wielkie indywidualności polskiego kina i teatru”. Będzie poświęcone oczywiście trzem wymienionym aktorom. Początek o godzinie 16:00. Natomiast oficjalna inauguracja festiwalu – za tydzień, 11 czerwca o 19:00 w Zaułku Artystów przy ulicy Fabrycznej 13b.

Program 5. Kozzi Film Festiwal – na stronie biblioteki Norwida. Poza Zieloną Górą miejscem wydarzenia będą Żary.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: