AUDYCJE 96 FM:FILM:ZIELONA GÓRA:

“Czarnobyl”. Powtórki nie będzie! [FILMOPOLIS]

Miniserial „Czarnobyl” w reżyserii Johana Rencka świetnie pokazuje nie tylko, co się działo w momencie eksplozji w elektrowni jądrowej na Ukrainie, ale również z ogromną precyzją odtwarza kolejne etapy działania i próby opanowania skutków katastrofy przez aparat władzy, fizyków jądrowych, strażaków, górników i lekarzy.

Obraz doskonale oddaje czasy socrealizmu pod względem faktograficznym (obiekty, rekwizyty, scenografia, architektura), oraz trafnie prześwietla ludzkie charaktery.  Mamy do czynienia z homo sovieticus w czystej postaci! Partyjnych karierowiczów, którzy wysługują się ludźmi, nie dbając o ich bezpieczeństwo.

Obok bohatera zbiorowego, mamy trójkę przypadkowych ludzi, których los już na zawsze związał z Czarnobylem. Świetne role aktorskie: aparatczyka Borysa Szczerbinę (Stellan Skarsgård) i dwójkę fizyków jądrowych Walerija Legasowa (Jared Harris ) i Ulianę Chomiuk (Emily Watson). Ta trójka urastają do rangi bojowników przeciwko systemowi komunistycznemu i kłamstwom ZSRR.

ocena: Magda Faron 10/10, Bartek Czerniawski 10/10.

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej. Miniserial śledzi losy kilku postaci.

Czarnobyl 2020 HBO, reż. Johan Renck

Reżyseria: Johan Renck
Scenariusz: Craig Mazin
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA/Wielka Brytania/ HBO

Kolejny odcinek FILMOPOLIS w każdy piątek po 14:00 na radiowym Facebooku i portalu wzielonej.pl

mat.prasowe

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: