AUDYCJE 96 FM:FILM:

“Błąd systemu” – film wielopoziomowy, dający do myślenia [FILMOPOLIS]

W dniach od 2 do 8 grudnia 2019 odbył się Festiwal Filmu Niemieckiego w kinie studyjnym Newa w Zielonej Górze. Uwagę Filmopolis przykuł obraz pt. “Błąd systemu” w reżyserii Nory Fingscheidt.

Film opowiada o dziewięcioletniej Benni (Helena Zengel), która z powodu trudnego charakteru i problemów wychowawczych nie może znależć swojego miejsca do życia. Jest wypychana z domu, bo matka chce się jej pozbyć, również nie znajduje zrozumienia wśród swoich rówieśników w szkole. Benni nie może zaadoptować się w ośrodkach wychowawczych i domach rodzin zastępczych, nie otrzymuje pomocy w szpitalu na oddziale psychiatrycznym, gdzie poddawana jest terapii farmakologicznej.

– Ona jest poza systemem, tak jakby jej nie było. Dla mnie to było bardzo wstrząsające, bardzo poruszające. Jednocześnie bardzo zastanawiające. Wszyscy musimy pomyśleć, co się stało z tym współczesnym światem, co się stało z Nami, że coraz więcej tego typu błędów systemu spotykamy – zauważa prof. Roman Sapeńko.

– Muzycznie powiązałam ten film z “Another brick in the wall (part II)” Pink Floyd. Czy jesteśmy “cegłami” w systemie? Czy łatwiej się nam żyje jeśli podporządkujemy się zasadom, regułom świata nas otaczającego? – dodaje Magda Faron.

Całej dyskusji na temat filmu można wysłuchać poniżej.

Filmopolis w Radiu Index w każdy piątek po 14-ej.

Reżyseria: Nora Fingscheidt
Gatunek: dramat obyczajowy
Produkcja: Niemcy

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: