>KSIĄŻKA:KulturaZIELONA GÓRA:

„Co budują zwierzęta?” i „Uczucia Alicji, czyli jak najlepiej poznać siebie” [Książka na receptę]

Grudzień to czas prezentów. Wśród wielu upominków wysmakowanych, fantazyjnych i niebanalnych, znajdą się również te, które są od lat popularne: słodycze, skarpetki, perfumy, zabawki, gry planszowe, płyty winylowe i książki. Dzisiaj proponuję książkę dla dzieciaków, które mocno stąpają po ziemi i chcą wiedzieć na czy świat stoi i co w sobie kryje! Nie fantazje, lecz fakty są główną treścią tej książki.

„Co budują zwierzęta?” Emilii Dziubak, to piękny ilustrowany atlas, który może być też przewodnikiem w podróży przez lasy, pola i poddasza. Drugi prezent książkowy, to bardzo ważna podróż: wędrówka w głąb siebie. Przewodnikami są Ewa Woydyłło, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski – autorzy książki „Uczucia Alicji, czyli jak najlepiej poznać siebie”.

W podcaście kilka słów o książkach: “Co budują zwierzęta” wyd. Nasza Księgarnia i „Uczucia Alicji, czyli jak najlepiej poznać siebie” wyd. Mando.

Książka na receptę. Dzień dobry, Magda Mól, ta od książek! Grudzień to czas prezentów. Wśród wielu upominków wysmakowanych, fantazyjnych i niebanalnych, znajdą się również te, które są od lat popularne: słodycze, skarpetki, perfumy, zabawki, gry planszowe, płyty winylowe i książki. Rzecz jasna, na książkach się zatrzymamy przez chwilę. Jaką książkę sprezentować naszym pociechom? Tytułów dla młodego czytelnika, na szczęście jest ogromny wybór, ale w gąszczu zapełnionych półek księgarskich można się pogubić. Wkraczając odważnie w świat bajek i opowieści, mamy w głowie punkty kardynalne: książka musi być ładnie wydana, zawierać ciekawe ilustracje i niebanalną treść. No właśnie treść. W treść trzeba się zagłębić, wgryźć , nawet gdy wybieramy tylko książkę dla dzieci. STOP! To właśnie treść czytanek, opowieści i bajek jest najważniejsza, ponieważ jest ziarnem, który może zakiełkować i wyrosnąć w ogrodzie książkofila. No wiem, eureki nie odkrywam! Wiedzą o tym wszyscy kochający miłością dozgonną Kubusia Puchatka, Muminki czy Pippi.

Dzisiaj proponuję książkę dla dzieciaków, które mocno stąpają po ziemi i chcą wiedzieć na czy świat stoi i co w sobie kryje! Nie fantazje, lecz fakty są główną treścią tej książki. „Co budują zwierzęta?” Emilii Dziubak, to piękny ilustrowany atlas, który może być też przewodnikiem w podróży przez lasy, pola i poddasza. Autorka niezwykle precyzyjnie rysuje gniazda, nory, dziuple, żeremie, legowiska i kokony, podwodne tunele i jamy. To świetna okazja, żeby wspólnie porozmawiać jak i co ludzie budują dla zwierząt, a jakie rozwiązania od nich zapożyczają.

Drugi prezent książkowy, to podróż bardzo ważna. To wędrówka w głąb siebie. Przewodnikami są Ewa Woydyłło, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski – autorzy książki „Uczucia Alicji, czyli jak najlepiej poznać siebie”. Książka przeznaczona jest dla starszych przedszkolaków lub uczniów podstawówki, bo mówi o tym, co w tym wieku przychodzi z dużym trudem, czyli o panowaniu nad emocjami. Ale to nie jest kolejna publikacja o tym, że warto być grzecznym. Opowiada, jak działają emocje i skąd się biorą, co je wywołuje. Taki trochę podręcznik-słownik. Przewodnikiem jest Alicja, która przeżywa różne lęki, nie lubi historii w szkole, boi się, zazdrości, marzy. Książka „Uczucia Alicji” podpowiada rodzicom i dzieciom, jak można rozmawiać o uczuciach. Polecam książkę, szczególnie w czasie świąt, kiedy szukamy bliskiego kontaktu z innymi. Jeśli jeszcze nie macie wybranych prezentów książkowych dla najmłodszych, to w następnym odcinku będą kolejne tytuły. Po kolejną receptę zapraszam już za tydzień. Książka na receptę.

Posłuchaj książkowych podcastów, recepta jest za friko! Potem zaczytaj się na…

Audycja “Książka na receptę” na antenie Radia Index 96 fm w każdą środę o godzinie 17:15, powtórka w piątek po 13:00.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00