AUDYCJE 96 FM:ZIELONA GÓRA:

Zielona Góra z wina słynie, ale nie tylko ona. O winiarstwie – w Muzeum Ziemi Lubuskiej [Audycja Ekspozycje]

Historia Zielonej Góry to historia winem płynąca. To wie każdy, kto choć trochę poznał dzieje miasta. Dzięki temu, że muzea znów są otwarte, możemy sprawdzić, jak obszerna jest nasza wiedza o winiarstwie. Na gości czeka wystawa Muzeum Wina.

Ekspozycja pokazuje narzędzia, jakimi dawniej posługiwali się producenci trunków, a także naczynia, z których mieszkańcy Zielonej Góry czy Grünbergu delektowali się produktami lokalnych winnic.

Zbieramy i prezentujemy dwa podzbiory szkła, czyli szkło dawne i szkło użytkowe oraz współczesne szkło artystyczne. Jeżeli chodzi o szkło dawne, to mamy głównie zabytki szklarstwa śląskiego, czeskiego, także nieliczne, ale bardzo cenne zabytki szkła polskiego. Drugą grupą z tego szkła jest szkło artystyczne i tutaj niewątpliwie na czoło wybijają się szkła zaprojektowane przez profesora Zbigniewa Horbowego.
mat.prasowe

W ramach cyklu „Winnice lubuskie wczoraj i dziś” prezentowana jest natomiast historia winnicy w Gostchorzu k. Krosna Odrzańskiego.

Właściciel tej winnicy, pan Guillaume Dubois, jest z pochodzenia trochę Francuzem, trochę Polakiem, gdyż jego przodkowie ze strony matki wyemigrowali z okolic Poznania do Francji, ale urodził się i wychował we Francji. Samo Gostchorze też ma interesującą historię. Nie jest jedynie pięknie położone, ale warto wspomnieć, że w okresie wczesnego średniowiecza pełniło funkcje obronne. Razem z grodami w Krośnie Odrzańskim i Połupinie tworzyło tzw. zespół „krośnieńskich trojaczków”.

Więcej o ekspozycjach o tematyce winiarskiej w Muzeum Ziemi Lubuskiej – w całej audycji na radiowym Facebooku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: