AUDYCJE 96 FM:

„Wszyscy jesteśmy zastalowcami”. Jak zapamiętaliśmy działalność zakładu? [Audycja Ekspozycje]

Na historię działalności zielonogórskiego Zastalu składa się nie tylko mnóstwo zbudowanych wagonów czy mostów. To także wiele osobistych wspomnień ludzi związanych z zakładem i wpływ na rozwój miasta. Tych właśnie aspektów dotyczy najnowsza ekspozycja w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Wystawa „Hegemonia Zastalu w Zielonej Górze” prezentuje dzieje firmy w latach 1945-1991, gdy funkcjonowała jako państwowe przedsiębiorstwo –Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego ZASTAL.

Jest to ponad 40 lat działalności jednego zakładu, który, jak sami pracownicy mówią, był takim państwem w państwie. Zaopatrywał ludzi w nim pracujących właściwie we wszystko. Także Zielona Góra dosyć dużo skorzystała na tym, iż Zastal, takie przedsiębiorstwo – właściwie najbardziej znane w Polsce i Europie pod względem produkcji taboru kolejowego – zainwestowało w nasze miasto. Te ślady są widoczne do dziś.dr Izabela Korniluk, kuratorka wystawy

Zastal pozostawił po sobie ślad niemal w całym mieście. Dowodem jest chociażby Osiedle Zastalowskie czy elektrociepłownia, w budowę której była zaangażowana firma. Zakład inwestował też w kulturę i sport – do dziś część kibiców koszykówki dopinguje drużynę okrzykiem „Zastal”. Dbał ponadto o zdrowie swoich pracowników.

Zastal wybudował w połowie lat 80. ośrodek rehabilitacji przy ulicy Towarowej – dzisiejszy Aldemed. Z tego ośrodka mogli korzystać zastalowcy i ich rodziny, a później również i zielonogórzanie. To był jak na owe czasy bardzo nowoczesny, bardzo dobrze wyposażony ośrodek. I na przykład panie, które pracowały w Zastalu (a było ich trochę, choć mówimy, że to męski zakład), miały swoją opiekę ginekologiczną, dentystyczną oraz, co ciekawe, po raz pierwszy mogły sobie zrobić badania mammograficzne.dr Izabela Korniluk

Otwarcie wystawy o zielonogórskim Zastalu – jutro, 6 lutego o 17:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Więcej na jej temat w całej audycji.

dr Izabela Korniluk, Alina Polak-Woźniak

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: