AUDYCJE 96 FM:KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Szpakowski, Dwurnik, Sosnowski… Klasyka sztuki współczesnej w „Kolekcjach autorskich” [Audycja Ekspozycje]

Na dworze chłodno, a tymczasem Muzeum Ziemi Lubuskiej „odmroziło” swoją działalność i zaprasza do ogrzania się… w blasku sztuki. Wśród licznych muzealnych zbiorów znajdują się m.in. prace współczesnych polskich artystów, gromadzone na potrzeby galerii autorskich.

Wystawa tych dzieł została otwarta 25 września, jednak z powodu obostrzeń nie mieliśmy czasu się nią nacieszyć – przyznaje Jacek Gernat z Działu Sztuki Współczesnej.

Przedłużyliśmy – w związku z tym, że otwarto muzea – istniejącą ekspozycję, która jest wglądem, zaproszeniem do zapoznania się publiczności ze sztuką współczesną z naszych zbiorów muzealnych. Jest to prezentacja kolekcji poświęconych wybranym artystom, stąd nazwa „Kolekcje autorskie”. Kolekcja ta była gromadzona w latach 60., 70. i 80. XX wieku.

Na wystawie można zobaczyć prace Edwarda Dwurnika, Kajetana Sosnowskiego, a także związanego z naszym miastem Mariana Szpakowskiego.

Marian Szpakowski, nasz zielonogórski artysta, zasłużony jako animator kultury, główny twórca Złotego Grona, w latach 60. doszedł do sztuki geometrycznej, której pozostał wierny do końca. Wyważenie optycznego ciężaru i również matematyczny porządek, równowaga, cechuje jego reliefy, przede wszystkim reliefy, czyli dzieła na pograniczu malarstwa i rzeźby.

Całej audycji „Ekspozycje” możecie posłuchać na radiowym Facebooku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: