AUDYCJE 96 FM:

Nie spoczywamy na laurach, szlifujemy polszczyznę! [Polski na tapecie]

Myśl o Lubuskich Wawrzynach może skłonić dziennikarzy, literatów i naukowców zarówno do startu w tym konkursie, jak i językowych refleksji. W nawiązaniu do ostatniej gali rozdania nagród opowiadamy m.in. o tym, skąd w języku polskim wziął się wawrzyn oraz dlaczego jest zwany również liściem bobkowym. Zapowiadamy też wydarzenie związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

„Wawrzyn” funkcjonuje w polszczyźnie jako zapożyczenie z języka czeskiego. Do naszych południowych sąsiadów wyraz trafił natomiast z łaciny. Pierwotny „laurus” w Czechach przekształcił się w „lavřin”, a następnie „ławrzyn” i ostatecznie zyskał znaną nam postać „wawrzyn”.

Kto wie, może podobne ciekawostki będą czekały na odkrycie w ramach „Potyczek z polszczyzną”? Konkurs, którego celem jest propagowanie wiedzy o języku ojczystym, organizowany zresztą z okazji Dnia Języka Ojczystego, odbędzie się wkrótce na Uniwersytecie Zielonogórskim. Szczegółowe informacje o nim podajemy tutaj oraz w ostatniej audycji, w której także m.in. inne ciekawostki o nazwach roślin.

Polski na tapecie – audycja z 24.02.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: