AUDYCJE 96 FM:

Sięgamy do źródła wartości w czasopismach [Polski na tapecie]

Będzie to debiut nowej pracowni badawczej na Uniwersytecie Zielonogórskim, ale przede wszystkim nowa porcja wiedzy. Ujawniamy Wam szczegóły konferencji o wartościach językowych i kulturowych w dawnej polskiej prasie.

Do udziału zaproszeni zostali m.in. wykładowcy z Wrocławia, Opola, Częstochowy i Lublina. Jedną z reprezentantek gospodarzy będzie zaś dr hab. Joanna Gorzelana. Zaprezentuje przemiany znaczeniowe słowa pojawiającego się w czasopiśmie z okresu oświecenia.

– Przygotowałam referat dotyczący „Monitora”. Zajęłam się bardzo wąskim tematem, mianowicie zmianą wartościowania leksemu „parafianin”. Oświecenie to jest ta epoka, kiedy słowo „parafianin” zaczyna nabierać innego znaczenia niż w wiekach wcześniejszych (…) – parafianin jako człowiek o wąskich horyzontach, człowiek zacofany. (…) To jest fascynujące, że można wychwycić czas, kiedy słowo zaczyna zmieniać znaczenie – jeszcze w niektórych numerach „Monitora” jest znaczenie stare, a później zaczyna się pojawiać w znaczeniu „człowiek zacofany”.

Celem spotkania jest przedstawienie mechanizmów, jakimi kierowali się twórcy prasy w przeszłości. Słuchacze przekonają się, czy promowanie wartości społecznych, kulturowych oraz antywartości budziło takie emocje jak dziś.

Więcej o konferencji, która już 25 i 26 maja w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego – w poniższej audycji.

Polski na tapecie – audycja z 19.05.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X