AUDYCJE 96 FM:KULTURA:

Rozrastają się zbiory muzeum. Od teraz w kolekcji – obraz Dwurnika [Audycja Ekspozycje]

O wyjątkowości Muzeum Ziemi Lubuskiej decydują nie tylko rzadkie, niespotykane nigdzie skarby. Pracownicy robią wiele, by powiększyć zbiory o nowe eksponaty. Rzeczy zdobyte w ostatnim czasie zgromadzą na jednej wystawie.

Do Muzeum Ziemi Lubuskiej dotarło 7 dzieł sztuki współczesnej, w tym obraz zmarłego niedawno Edwarda Dwurnika, zatytułowany „Władysław Gomułka”.

Zakupiliśmy również 4 akwarele Jana Dobkowskiego z cyklu „Uniwersum”, instalację malarską Piotra C. Kowalskiego oraz obraz „Lokomotywy” Jacka Dłużewskiego. Wszystkie te prace będzie można obejrzeć na udostępnionej już od środy wystawie.Marta Gawęda-Szymaniak, kierownik Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Lubuskiej

Warto się pospieszyć, bo ekspozycja będzie dostępna do 18 listopada. Uzupełni ją cykl wykładów poświęconych czterem wymienionym twórcom. Jeden z nich, „Malarskie »uniwersum« Jana Dobkowskiego” odbędzie się w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii. Pozostałe będą skierowane do uczniów Liceum Plastycznego.

Muzeum zakupiło obrazy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na projekt „Rozbudowa i uzupełnienie regionalnej kolekcji polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze” otrzymało 50 tysięcy złotych.

Marta Gawęda-Szymaniak

Zobacz więcej
Back to top button
X