AUDYCJE 96 FM:

Powiedz mi, skarbie, coś miłego… O wyrazach pieszczotliwych [Polski na tapecie]

Bądź też afektonimach, jak fachowo nazywają je językoznawcy. Chociaż nie wszyscy użytkownicy polszczyzny znają to specjalistyczne określenie, na pewno posługują się tym, do czego się ono odnosi.

Afektonimy to bowiem jedne z elementów polszczyzny, za pomocą których wyrażamy uczucia. A jeszcze konkretniej mówiąc – przezwiska intymne, którymi zwracamy się do naszych partnerów.

Nie mam na ten temat żadnych jasnych wyników badań. Natomiast wiem, że afektonimy, czyli słowa czułe stosują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zależy to po prostu od sytuacji. Język polski wyjątkowo sprzyja tworzeniu nazw pieszczotliwych. Okazuje się, że bardzo wiele jest nazw zwierząt, typu misiu, pszczółko; są też nazwy roślin i małych dzieci. To naturalne, bo czułość wyraża się zwłaszcza w stosunku do istot małych. Są jeszcze nazwy smakołyków – “ciasteczko” – i cennych przedmiotów, np. złotko. Ale zdecydowanie dominują nazwy zwierząt.prof. Anna Wojciechowska, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego

W ocenie prof. Wojciechowskiej “misiami” najczęściej zostają panowie. Panie zaś – “aniołkami” i “kotkami”. Obie płcie w takim samym stopniu używają zwrotu “kochanie”.

Na czułe słówka trzeba jednak uważać tak samo, jak na komplementy. Nie mamy gwarancji, że naszej drugiej połowie spodoba się to samo, co nam.

Jeśli chodzi o słowa czułe, to one właściwie nie mają żadnych ograniczeń. Możemy użyć każdego wyrazu w funkcji pieszczotliwej. Natomiast które z nich zostanie odebrane dobrze, a które źle, zależy znowu od sytuacji. Niektóre mogą być niestosowne, gdyż mogą urazić uczucia drugiej osoby, o których nadawca nawet nie wie. Na przykład jeżeli powiemy do osoby pulchnej “tłuścioszku”, “pulpeciku”, “paszteciku”, może, mimo intymnej sytuacji, poczuć się niezręcznie.prof. Anna Wojciechowska

W naszym prywatnym języku jest zatem tak, jak w związku – musimy słuchać siebie nawzajem i otwarcie mówić, co lubimy najbardziej. Jak się doszkolić w tym zakresie polszczyzny, możecie usłyszeć w całym materiale.

Polski na tapecie – 16.02.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: