AUDYCJE 96 FM:

Polak w wersji brytyjskiej! [ Z indexem w Londynie]

Od kilku już lat przestają dziwić informacje dotyczące rekordowej liczby naszych rodaków, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii. Jest nas tam dużo, co czasem wpływa niekorzystnie na opinię o Polakach w ogóle. O tym, między innymi, w dzisiejszym odcinku audycji Z Indexem w Londynie.

 
Faktem jest, że Polacy stanowią główną siłę napędową brytyjskiej gospodarki, dlatego też ogólny wizerunek Polaka za granicą wciąż jest pozytywny. Kojarzymy się  z pracowitością, uczciwością i zaradnością. Z drugiej strony,  zdążyliśmy sobie zasłużyć również na nieprzychylne opinie. Jak postrzega się Polaków w Londynie?

Z Indexem w Londynie 30.01.2017 r. cz. 1

Szkoda, że na ogólną opinię często wpływa niewielka i wyjątkowa grupa. Naukowcy próbowali podzielić polską emigrację na kilka rodzajów. Wśród nich- między innymi-  znajdują się ci, którzy po prostu wyjechali za pieniądzem. Często pracują w fabrykach z innymi Polakami, nie posługują się językiem angielskim, żywią się tanimi produktami, by jak najwięcej oszczędności przywieźć do kraju. Gdzie mieszkają? W wielorodzinnych wynajętych domach, w których niestety często dochodzi do awantur i bijatyk. Kiedy ma się takich sąsiadów, nie tylko polskich, każdy by się zdenerwował. Jest też grupa tzw. polskich Brytyjczyków. Mieszkają tam już na stałe, ale od niedawna. Szybko zapomnieli najprostszych słów w języku polskim.

Z Indexem w Londynie 30.01.2017 r. cz. 2

Na szczęście nie jest tylko źle. Bardzo dobrą opinię  wśród Anglików mają na przykład polscy studenci. Postrzegani są jako zdolni i ambitni, o czym Gabi już wspominała w poprzednich odcinkach.

Z Indexem w Londynie 30.01.2017 r. cz. 3

Jest nas tam naprawdę dużo. Polaków można spotkać dosłownie wszędzie, najczęściej w pracy.

Z Indexem w Londynie 30.01.2017 r. cz. 4

Posługiwanie się językiem angielskim w pracy wydaje się być czymś naturalnym i wręcz koniecznym, nawet między Polakami. Ciekawostką jest też to,  głównymi klientami  polskich restauracji są rodowici Anglicy. Schabowy, kluski śląskie czy pierogi zawojowały nie tylko Anglię, ale cały świat.

I tym sposobem mamy w Londynie  Małą Polskę ! Restauracje, sklepy, kluby – do wyboru, do koloru!

Z Indexem w Londynie 30.01.2017 r. cz. 5

Z Gabi Dydak  słyszymy się za tydzień na 96 fm!

Na koniec małe zaproszenie od Gabi.

Z Indexem w Londynie 30.01.2017 r. cz. 6

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: