AUDYCJE 96 FM:

Piękno języka w zwierciadle nauk [Polski na tapecie]

Estetyce języka widzianej przez wiele dyscyplin i w różnych rodzajach komunikacji poświęcili uwagę uczestnicy kolejnego Zielonogórskiego Seminarium Językoznawczego. Wzorem spotkania sprzed dwóch lat, tegoroczne ZSJ przyjęło formę konferencji naukowej.

Wykładowcy polonistyki i filologii obcych zastanawiali się nad pochodzeniem estetycznej funkcji języka. Prezentowali też jej wykorzystanie w dawnym i obecnym porozumiewaniu się, np. w komunikacji internetowej. Oryginalnych spostrzeżeń dostarczył też punkt widzenia dość nowych działów językoznawstwa, takich jak ekolingwistyka.

Rozumienie piękna było i jest jednak bardzo względne. Poglądy na temat estetyki, również w języku, często się zmieniały. Prof. Magdalena Steciąg z Instytutu Filologii Polskiej UZ twierdzi, że mimo tego warto się nią zajmować.

– Estetyka językowa, która jest rzeczywiście nowym pojęciem i którą tą konferencją chcielibyśmy wprowadzić do obiegu językoznawczego, nie jest wcale czymś nowym. Wśród kryteriów oceny środków językowych mamy także kryterium estetyczne. Przynajmniej od lat 60. XX wieku, kiedy powstały naukowe ramy kultury języka, to słowa i wyrażenia są pod względem estetycznym oceniane. Do tej pory wyglądało w ten sposób, że wkradał się czynnik subiektywny, na przykład czy słowo dobrze brzmi, czy jest ono polskie. Teraz chcemy na estetykę języka spojrzeć dużo szerzej.

Z estetyką języka łączy się choćby sposób jej widzenia przez matematyków i fizyków. Mówiła o nim dr Izabela Rutkowska z PWSZ w Głogowie.

– Jeśli na przykład pomyślimy o fonetyce akustycznej, wtedy te wiadomości na temat fizycznej natury dźwięku i głosu bardzo się nam przydają. A jeśli jeszcze połączymy to ze współczesną formą komunikacji, która jest scyfryzowana, w tym momencie matematyka jest bardzo przydatna. Nie jestem matematykiem, tylko językoznawcą, ale chciałabym pokazać, że mocne zwrócenie uwagi na strukturalną budowę wypowiedzi ma nieocenioną wartość, jeśli chodzi o podwyższenie jej poziomu. Korzystałam przede wszystkim z wypowiedzi matematyków i fizyków na temat wzorów matematycznych. Okazuje się, że oceniają oni swoją dziedzinę również w kategoriach estetycznych. Robił tak Einstein, robi tak dzisiaj ks. Michał Heller.

Całość audycji związanej z estetyką językową i poświęconą jej konferencją – poniżej.

Polski na tapecie – audycja z 9.06.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: