AUDYCJE 96 FM:

Peter Weir kontra Roman Polański [Filmowe piątki…]

Dwa wielkie nazwiska. Obaj mają na reżyserskim koncie znane tytuły. W kolejnym odcinku Filmowych piątków z Andrzejem i Małgosią rozmawiamy o filmie Petera Weira sprzed 29 lat i najnowszym thrillerze Romana Polańskiego.

 

O, Kapitanie! Mój Kapitanie! Kto nie zna tego cytatu, ten albo nie lubi Walta Whitmana, albo nie oglądał Stowarzyszenia Umarłych Poetów, chociaż to drugie aż nieprawdopodobne. Głównym bohaterem jest John Keating – nauczyciel literatury angielskiej (wspaniała rola Robina Williamsa), który stawia na samodzielne myślenie uczniów. Co więcej?

Filmowe piątki z Andrzejem i Małgosią, 18.05.2018 r., cz.1

Film stworzony przez australijskiego reżysera to niewątpliwie arcydzieło. Czy można tak nazwać najnowszy thriller Romana Polańskiego? Tutaj zdania są podzielone.

Dobry thriller psychologiczny bez mężczyzn (…)  Do końca – zaskakującego – filmu nie możemy rozgryźć jaki jest właściwie stosunek miedzy kobietami – czy ich wieź ma podtekst erotyczny, czy słabsza psychicznie Dephine po prostu nie może się oprzeć Elle, czy jest to też spór artystyczny – Ona chce by Delphine pisała literaturę najwyższego lotu ,emocjonalną, z watkami biograficznymi a Delphine marzy się coś „lżejszego”, bardziej komercyjnego. A może Elle, która twierdzi, iż jest ghost-writerem po prostu chce ukraść powieść Delphine? Polański bawi się z widzem niby nieśpiesznie, bez zaskakujących zwrotów akcji ale jednak nie jesteśmy przewidzieć dokąd nas zaprowadzi. A atmosfera gęstnieje z każdą minutą…Andrzej Brachmański

Jeśli jesteście ciekawi innego punktu widzenia zapraszamy do odsłuchania drugiej części audycji.

Filmowe piątki z Andrzejem i Małgosią, 18.05.2018 r., cz.2

“Prawdziwa historia” film obejrzany w Cinema City

reżyseria: Roman Polański
scenariusz: Olivier Assayas, Roman Polański
gatunek: Thriller psychologiczny
produkcja: Belgia/Francja

Zobacz aktualny repertuar kina Cinema City w Zielonej Górze

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X