AUDYCJE 96 FM:ZIELONA GÓRA:

„Paprochy Historii”: jak dzieje Polski i świata wpływały na Zieloną Górę?

Jerzy Paproch – fikcyjny, choć inspirowany prawdziwą postacią, kustosz Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na wyprawę w czasie! „Paprochy Historii. Opowieści zielonogórskie” to historie o nieznanych dziejach Zielonej Góry. Pokazują również, jak miasto było uwikłane w losy Polski i świata.

Zielona Góra, choć postrzegana jako miasto prowincjonalne, nie do końca była poza głównym nurtem historii – przekonuje Igor Myszkiewicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Okazuje się być, kiedy w tę historię wejdziemy, czymś zupełnie innym. Działo się tutaj bardzo dużo, a wielka historia, nie dość, że wpadała czasem z „wizytą”, również była momentami wręcz kreowana przez osoby, które tutaj mieszkały na przestrzeni stuleci.
mat.prasowe

Postać Jerzego Paprocha, która bierze na siebie rolę przewodnika po mieście, jest wzorowana na Wiesławie Myszkiewiczu – zielonogórskim historyku.

Postać jest lekko wzorowana na postaci mojego ojca, wieloletniego kierownika Działu Historycznego w naszym muzeum. Moja pasja do historii zielonogórskich wzięła się właśnie z jego opowieści, które słyszałem od wczesnego dzieciństwa.

„Paprochy Historii” prezentują historię miasta w wersji komiksowej. Rysunki wprowadzają nas w taką tematykę, jak epidemia dżumy w XIV wieku, życiorys Piastów śląskich i początki dziejów Zielonej Góry. Ukazały się nie tylko w mediach społecznościowych, ale również w formie książek, np. kolorowanki dla dzieci.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00