AUDYCJE 96 FM:

Mangusta na Pyrkonie – podsumowanie konwentu

Pyrkon to jedna z największych imprez dla fanów wszelkiego rodzaju fantastyki w Polsce.  Jak wypadła tegoroczna, szesnasta edycja?

W 1999 roku Klub Fantastyki “Druga Era” postanowił zorganizować w Poznaniu, pierwszy konwent miłośników szeroko pojętej fantastyki.  Na przestrzeni lat impreza rozrosła się do niewyobrażalnych rozmiarów. W tym roku Międzynarodowe Targi Poznańskie odwiedziło ponad 30 tysięcy osób.

Na szczęście atrakcji starczyło dla wszystkich. Jednym z najbardziej obleganych punktów programu była „Maskarada”, czyli konkurs wszelkiego rodzaju kostiumów. Występowali na niej cosplayerzy, jak również osoby tworzące swoje autorskie przebrania. Pomimo tego, że akcja odbywała się na największej sali, jaką dysponowali organizatorzy, wielu uczestników konwentu nie dostało się do środka.

Jednak Pyrkon to nie tylko konkursy, ale również wiele ciekawych prelekcji oraz spotkania z osobami mocno związanymi ze światem fantastyki i popkultury. Tegorocznymi gośćmi byli min.: Andrzej Pilipiuk – autor cyklów książek o Jakubie Wędrowyczu i Oko Jelenia, Katarzyna Niemczyk – pierwsza polska rysowniczka w załodze wydawnictwa Marvel, czy Jonh Layman – scenarzysta komiksowy, który pracował przy takich tytułach jak „Batman” czy „Chew”.

Dużą popularnością cieszyły się również prelekcje związane ze słowiańskim folklorem. Uczestnicy konwentu, Dominik i Kamil, mieli również swoje typy i uwagi:

Kamil, Dominik – uczestnicy Pyrkonu 2016

Jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia była Kraina Wystawców, czyli wielki pawilon, gdzie można było się zaopatrzyć w wszelkiego rodzaju książki, komiksy, gry planszowe, koszulki z postaciami z popkultury, steampunkowe suknie, gorsety i zegarki, plakaty, poduszki, akcesoria pluszaki i nawet japońskie słodycze. Wiele osób bierze ze sobą dodatkowe torby, w których wiozą zakupione trofea do domu.

Również Yatta.pl, największy polski sklep internetowy zajmujący się sprzedażą produktów związanych z kulturą japońską, posiadało swoje osobne stoisko. Jak twierdzi główny kierownik stoiska, Katarzyna Godwod, największą popularnością cieszy się manga Fairy Tail:

Katarzyna Godwod – kierownik stoiska Yatta.pl

Duży konwent to również czas nowości na półkach. Wydawnictwa JPF i Kotori w tym roku wprowadziły na polski rynek prace Tsutomu Niheia – Blame! i Knight of Sidonia. Jednak jak zapewniła Beata Bamber z wydawnictwa Kotori, to nie jest koniec ich przyszłych planów:

Beata Bamber – wydawnictwo Kotori

Po raz kolejny na Pyrkonie znalazła się również Obwoźna Czytelnia Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie można było się zapoznać z całym przekrojem sztuki komiksowej z Europy, Japonii, USA, czy wydawnictwa polskich rysowników. Według pracownika Biblioteki Uniwersyteckiej – Katarzyny Schulz, w tym roku cieszyła się ona niewątpliwym zainteresowaniem:

Katarzyna Schulz – Biblioteka Uniwersytecka

Oprócz Krainy Wystawców, fani cięższych klimatów mogli zwiedzić postaopkaliptyczną wioskę, czy pograć w retro gry. Organizatorzy nie zapomnieli również o fanach planszówek, gdyż i dla nich znalazł się cały osobny pawilon. Głodni zostali nakarmieni w punkcie gastronomicznym, a zmęczeni mogli wypocząć w sleeproomie. W ostateczności, zawsze można było się przysiąść do innych konwentowiczów i nawiązać nowe przyjaźnie. W końcu po to są organizowane takie imprezy – by poznać ludzi, którzy dzielą z nami nasze pasje.

Relację przygotowała Weronika Dobrowolska.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00