AUDYCJE 96 FM:FILM:

Kiedy miasto staje się dżunglą – „Nędznicy” reż. Ladj Ly [FILMOPOLIS]

Siłą tego filmu są emocje, które rozsadzają kadry. Niosą w sobie prawdę o życiu w dzielnicach biednych i wykluczonych, usytuowanych z dala od Pól Elizejskich. Dla mieszkańców Montfermeil spacer w stronę Łuku Triumfalnego pozostaje w sferze marzeń.

Nie powinno to nikogo dziwić, skoro reżyser „Nędzników” Ladj Ly zaczynał pracę operatora (na początku elektryka) i reżysera od filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Zanim dostał przepustkę do świata filmu, Ladj Ly rejestrował interwencje policyjne w “gettach” dla czarnoskórych Francuzów. Brutalizm życia, nierówności społeczne, przemoc i opresyjność państwa nie tylko były rejestrowane okiem kamery, ale znane mu były także z autopsji. Ly, pochodzący z Mali dorastał w podparyskiej dzielnicy Montfermeil, tej samej, w której umieszczona została fabuła słynnych „Nędzników” Wiktora Hugo. Zbieżność tytułu filmu, który dostał nominację do Oscara 2020 nie była przypadkowa.

Fabuła „Nędzników” Ladj Ly wydaje się, że nie ma początku i końca. Oto jesteśmy w środku konfliktu między grupą czarnoskórej społeczności a trzyosobowym patrolem policji, który każdego dnia robi objazd dzielnicy. Tutaj każdy jest wrogiem i wszyscy rywalizują między sobą: gangi narkotykowe, gangi wykorzystujące seksualnie nieletnich, duchowni muzułmańscy i rodziny asymilujące się kulturowo. Nienawiścią nasiąkają dzieciaki i nastolatkowie, którzy naśladując dorosłych, rozwiązują konflikty siłowo, łamiąc prawo i bezwzględnie atakując swoich naturalnych przeciwników: przedstawicieli władzy – policjantów. W tym świecie obowiązuje tylko jedna reguła: skrzywdzeni domagają się zemsty.

mat.prasowe

Film „Nędznicy” ma mocne przesłanie.

Ten film to manifest ludzi skrzywdzonych i jest ostrzeżeniem. Wszyscy będziemy zmieceni przez rewolucję młodej generacji.prof. Roman Sapeńko
W filmie pokazana została druga strona medalu. Mocni policjanci, którzy są bezwzględni, w życiu prywatnym przeżywają osobiste dramaty. Nie mają poukładanego życia. Wszystkie emocje jakie przeżywają na ulicy przenoszą do prywatnego życia i odwrotnie.Magdalena Faron

Ocena Filmopolis 5,0 (prof. R. Sapeńko: 5,0 i M. Faron: 5,0)

Całej dyskusji na temat filmu można wysłuchać poniżej.

Filmopolis w Radiu Index w każdy piątek po 14-ej. Powtórka programu o 12:40 w sobotę.

Nędznicy reż. Ladj Ly

Reżyseria Ladj Ly
Scenariusz Ladj Ly, Giordano Gederlini
Gatunek Dramat
Produkcja Francja

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: