AUDYCJE 96 FM:KULTURA:

Do muzeum zawita „Uczta” [Audycja Ekspozycje]

Muzeum Ziemi Lubuskiej powiększy swoje zbiory. W tym tygodniu otrzyma dwa obrazy Jerzego Piotrowicza. Przekaże je towarzystwo imienia tego artysty.

Do tej pory muzeum miało tylko jedną pracę Jerzego Piotrowicza – „Ucztę w atelier”. Jutro wzbogaci się o autoportret malarza i obraz „Uczta”.

Podarowane dzieło, „Uczta”, nawiązuje do twórczości dawnych mistrzów. W wypadku „Uczty” widzimy największe nawiązanie do słynnego włoskiego malarza doby renesansu, Paulo Veronese. Z kolei „Autoportret” jest bardziej melancholijnym, kameralnym dziełem, gdzie artysta ukazuje swój wizerunek. Bardzo często przedstawiał swoje autoportrety o melancholijnym spojrzeniu.Marta Gawęda-Szymaniak, Dział Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Lubuskiej
mat.prasowe

Jerzy Piotrowicz był malarzem i grafikiem. Mieszkał i tworzył w Poznaniu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i na świecie. W 1979 r. uczestniczył w wystawie i sympozjum „Złotego Grona” w Zielonej Górze.

Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, u prof. Mariana Szmańdy. A dyplom zrobił z grafiki warsztatowej i ukończył z wyróżnieniem studia w pracowni Tadeusza Jackowskiego. Swoje życie artystyczne związał z Poznaniem, tam mieszkał i tworzył. Jego pracownie znajdowały się początkowo na Wildzie, potem na Ratajach. Artysta ten swoja sztukę, swoje malarstwo głęboko zakorzenił w sztuce dawnych mistrzów.Marta Gawęda-Szymaniak

Uroczyste przekazanie obrazów Jerzego Piotrowicza odbędzie się jutro, 26 lutego o 17:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: