AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:

Delektujmy się poezją. Prof. Marian Bugajski zaprasza na „Kaczkę z jabłkami” [Polski na tapecie]

„Kaczka z jabłkami” to współczesny „Groch z kapustą”. Nie, to nie jest nietypowy przepis z książki kucharskiej, ale smakowity kąsek dla wielbicieli wierszy. Nakładem zielonogórskiego wydawnictwa Pro Libris ukazał się tomik autorstwa prof. Mariana Bugajskiego, językoznawcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pan profesor inspirował się zbiorem „Cicer cum caule” autorstwa Juliana Tuwima. Tytuł oznacza dosłownie „groch z kapustą”, czyli różne, pomieszane ze sobą rzeczy. W przypadku Tuwima są to różne anegdoty i ciekawostki. Prof. Bugajski umieścił zaś w swojej książce wiersze na różne tematy.

Po prostu lubię czasami coś zabawnego powiedzieć. I tych zabawnych rzeczy trochę mi się zebrało. A ponieważ jestem językoznawcą, to takie zabawy językowe są mi bliskie. Zresztą nie tylko jako językoznawcy – jako osoby, która obserwuje język.

Profesor przyznał, że interpretacje wierszy ze zbioru „Kaczka z jabłkami” bywają dla niego zaskakujące. Na spotkaniu autorskim, które odbyło się w bibliotece Norwida, utwory zaprezentowała aktorka Elżbieta Donimirska.

Jeśli komunikat „oderwie się” od nadawcy, czyli na przykład wiersz „oderwie się” od autora, zaczyna żyć swoim własnym życiem, uzyskiwać różne interpretacje. Pięknie czytała pani Donimirska, aktorka, tych kilka moich wierszyków. Wtedy też mówiłem, że wydobyła z tych wierszy coś, czego ja tam nie dostrzegłem.

Poniżej – zapis całej audycji oraz jeden z wierszy pana profesora.

 

Południca

Po śniadaniu, przed obiadem

pod lasem na łące

tańcowała południca

w południowym słońcu

Tańcowała hoża chyżo

wkoło się kręciła

i swym tańcem opętańcem

chłopaków wabiła

A jak który dał się zwabić

podstępna dziewucha

w dzikim tańcu go męczyła

aż wyzionął ducha

W dzikim tańcu zatańczyła

wszystkich chłopców do cna

Teraz już jej pozostała

tylko zmiana nocna

Stąd wyciąga wniosek prosty

dzisiaj każda dama

Po śniadaniu, przed obiadem

tańcujesz se sama

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X