AUDYCJE 96 FM:

Czas na odpoczynek i twórcze inspiracje! [Polski na tapecie]

Sezon z „Polskim na tapecie” kończymy poetycko. A dokładnie informacjami o konkursie dla młodych, początkujących twórców wierszy, który organizuje biblioteka im. Cypriana Norwida.

Konkurs „Debiut Poetycki Pro Libris” odbywa się po raz piąty. Jego celem jest promowanie Lubuszan, którzy stawiają pierwsze literackie kroki. Szczegóły wyjaśnia Ewa Mielczarek, kierownik Oficyny Wydawniczej Pro Libris.

– Jest to konkurs adresowany do osób, które nie ukończyły 35. roku życia. Wpływa na niego około dwudziestu kilku zestawów prac. Ponieważ warunkiem przyjęcia materiału jest nie mniej niż 40 wierszy, jest to spora praca dla jury konkursowego.

Tematyka wierszy jest dowolna. Utwory będą oceniane przez przedstawicieli oficyny, środowiska artystycznego i zielonogórskiej uczelni.

– Staramy się, żeby były to osoby mające humanistyczne wykształcenie bądź praktykę jako redaktorzy literaccy. Wśród członków jury będzie osoba, która reprezentuje wydawnictwo i osoba reprezentująca humanistykę Uniwersytetu Zielonogórskiego. Chcemy też zaprosić któregoś z poetów lub poetek. Wcześniej były prowadzone rozmowy z panem Januszem Koniuszem. Niestety nie ma go wśród żyjących. Wspominam go, ponieważ był wielkim orędownikiem wyszukiwania młodych poetów i bardzo wspierał nasz konkurs – mówi Ewa Mielczarek.

Nagrodą główną jest wydanie i promocja tomiku wierszy w Oficynie Wydawniczej Pro Libris. Pozostali autorzy mają szansę na publikację utworów w kwartalniku „Pro Libris”. Wiersze należy przesyłać do końca grudnia na adres biblioteki Norwida z dopiskiem V Konkurs „Debiut Poetycki Pro Libris”.

Poprzednie edycje konkursu wygrali uznani dziś twórcy: Mirosława Szott, Jakub Rawski, Andriej Kotin i Konrad Krakowiak. Sylwetki laureatów zawarliśmy w całości audycji.

Polski na tapecie – audycja z 23.06.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: