AUDYCJE 96 FM:ZIELONA GÓRA:

By wejść do biblioteki, wystarczy internet. Co oferuje „Norwid”? [Norwid Movie]

Digitalizacja regionalnych czasopism, rękopisów z Paradyża i spotkania autorskie online to jedne z wielu działań, jakie w mijającym roku zrealizowała biblioteka Norwida. Cyfrowe zasoby są szczególnie ważne w czasie, gdy dostęp do tradycyjnych książek jest ograniczony.

W zbiorach Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej znajdują się m.in. elektroniczne wydania „Gazety Nowej”.

Mamy całkowicie zdigitalizowaną „Gazetę Lubuską”, dawniej „Zielonogórską”. Dołączyliśmy też zdigitalizowaną „Gazetę Nową”, czyli dziennik, który był jedyną alternatywą na przestrzeni dziejów prasy codziennej ukazującej się w tym regionie. I w tej chwili kolejno uzupełniamy roczniki „Grünberger Wochenblatt”.

W czasie lockdownu swoiste odrodzenie przeżywała usługa digitalizacji na żądanie. Czytelnicy mogli skontaktować się z bibliotekarzami, by zamówić skany fragmentów książek czy czasopism. Aby utrzymać łączność z użytkownikami biblioteki, powstała też akcja „#NonStopNorwid”. Filie i agendy biblioteki Norwida tworzyły różne atrakcje dla mieszkańców.

Wśród tych działań – „Poczytajki”, czyli propozycja adresowana do najmłodszych, czytanie Tolkiena, czytanie „Damy kameliowej”, „Hity i kity według Czerniawskiego”. Nasz kolega z mediateki, Bartek Czerniawski, recenzował filmy i polecał, co można znaleźć w sieci na różnych platformach, ale też co udostępnia mediateka.

Całą rozmowę znajdziecie na radiowym Facebooku. W niej m.in. – o „Noworocznym Wierszowaniu”.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: