AUDYCJE 96 FM:

Błąd błędem pogania czy to normalna sprawa? O błędach językowych w internecie [Polski na tapecie]

Ostatnio światło dzienne ujrzał nowy raport o języku w internecie. Czy faktycznie jest tak źle, jak uważają niektórzy użytkownicy sieci? W audycji „Polski na tapecie” omówiliśmy fragmenty zestawienia ze strony polszczyzna.pl.

Raport dotyczy 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2019 roku. Jego autorzy wybrali 158 błędów językowych. Łącznie uzyskali i przeanalizowali ponad 4 miliony danych. Z raportu wynika, że w minionym roku popełnialiśmy ponad 12 tysięcy błędów dziennie. Daje to błąd co 7 sekund. Alarmujące dane? W ocenie językoznawcy, prof. Jerzego Bralczyka – można je tak postrzegać.

Dobrze, że się takie statystyki ukazują, choć mogą wydać się przerażającymi. W istocie tyle osób posługuje się internetem i tyle osób nie traktuje tego bardzo, bardzo serio, że możemy nawet sobie te liczby wyobrazić. Myślę, że z czasem to się o tyle unormuje, że internet sam będzie wszystko poprawiał. Ale i my powinniśmy mu pomóc.prof. Jerzy Bralczyk

Do analizy błędów językowych twórcy raportu wykorzystali media społecznościowe, takie jak Facebook, portale internetowe, fora czy blogi. Następnie wyodrębnili błędy ortograficzne, fleksyjne (czyli związane z niewłaściwą odmianą wyrazów) czy leksykalne (np. użycie słów w niewłaściwym znaczeniu). W czołówce zestawienia znalazły się takie pomyłki, jak „*napewno”, „*wogóle/*wogule” i „*na prawdę”.

Więcej o raporcie dotyczącym stanu polskiej ortografii w internecie dowiecie się z najnowszego odcinka audycji.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00