KULTURA:ZIELONA GÓRA:ŻUŻEL:

Żużel w muzeum

Muzea i obiekty sportowe wciąż pozostają zamknięte, ale swoistym telemostem jest program „Ekspozycje”, który w każdy poniedziałek o 11:30 w Radiu Index. Pracownicy Muzeum Ziemi Lubuskiej dają nam namiastkę kultury, historii, ale i sportu.

W zielonogórskim muzeum sporo można znaleźć o historii żużla. To bardzo ważny fragment życia mieszkańców naszego regionu, co podkreśla Grzegorz Wanatko, kustosz działu historycznego. Skąd żużel na Ziemi Lubuskiej?

Wyścigi żużlowe to są lata 40′. W 1946 roku pierwsze zawody żużlowe doszły do skutku. Pierwsze lata funkcjonowania tego sportu motorowego w Zielonej Górze mają zupełnie inny charakter niż ta dzisiejsza ekstraliga. Początek lat 50′ to właściwie pionierski, raczkujący sport w Zielonej Górze. Ma on też charakter nieco wojskowy.

Żużel obecny w obiektach kultury nie jest niczym nowym. Na ekspozycji prezentowane są także inne dyscypliny sportu obecne w Zielonej Górze.

Już w latach 40′ powstawały pierwsze kluby sportowe, głównie chodzi o kluby piłkarskie, które zawiązywały się przy zakładach przemysłowych. W latach 50′ powstaje wybudowany czynem społecznym stadion przy dzisiejszej ulicy Sulechowskiej, a w latach 70′ mamy ośrodek pięcioboju nowoczesnego w Drzonkowie, który jest chlubą miasta, województwa. Odbywają się tam imprezy rangi międzynarodowej.

Cała opowieść sporcie, w szczególności o żużlu ilustrowana archiwalnymi zdjęciami na wZielonej.pl. Tam znajdziecie cały program „Ekspozycje”.

mat.prasowe

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: