ZIELONA GÓRA:

ZUS skontrolował pracowników na L-4. Czasem ich „pomysłowość” nie ma granic

Lubuskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podały wyniki kontroli zwolnień lekarskich za pierwszy kwartał roku. ZUS sprawdzał, czy zwolnienia są wykorzystywane prawidłowo, np. czy pracownik dochodzi do zdrowia w domu, a nie wyjeżdża w tym czasie na wakacje. W tym roku zostało skontrolowanych już prawie 800 osób, z czego ponad 400 w Zielonej Górze.

„Pomysłowego” wykorzystania L-4 przez pracowników nie brakuje – przyznaje Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Niestety jeszcze spotykamy się z sytuacjami, że ktoś zamiast wypełniać zalecenia lekarza i kurować się w domu, wykorzystuje zwolnienie lekarskie, żeby pojechać z rodziną na wczasy za granicę, wyremontować w tym czasie mieszkanie albo pracować u innego pracodawcy. Mieliśmy takie sytuacje, że mężczyzna, który był na zwolnieniu lekarskim po operacji nogi, biegł w maratonie. Inny został przyłapany na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy i zaprzeczał swojej tożsamości. Jesteśmy więc bardzo kreatywni, jeśli chodzi o oszukiwanie na zwolnieniach.Agata Muchowska

Takich zdarzeń w województwie jest jednak niewiele. W wyniku ostatniej kontroli ZUS-u zasiłek chorobowy straciło 89 osób.

Wydaje mi się, że z roku na rok ta tendencja idzie ku dobremu. Coraz mniej osób decyduje się na niewłaściwe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Również dlatego, że kontrole Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są coraz skuteczniejsze. W wyniku kontroli w pierwszym kwartale tego roku udało się zaoszczędzić ponad 22 tysiące złotych w województwie lubuskim, natomiast w ubiegłym roku – 71 tysięcy. To jest duża różnica.Agata Muchowska

Agata Muchowska dodaje, że do poprawy wyników kontroli przyczyniło się również wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich. Zarówno pracodawcy, jak i ZUS na bieżąco mają informację o tym, że pracownik jest na L-4.

Kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą być też przeprowadzone przez pracodawcę, który zatrudnia powyżej 20 osób. Są uzasadnione np. wtedy, gdy pracownik idzie na zwolnienie krótko po podjęciu pracy.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: