ZIELONA GÓRA:

ZNP alarmuje: coraz mniej nauczycieli w szkołach!

Związek Nauczycielstwa Polskiego bije na alarm: nauczyciele odchodzą ze szkół. Wielu nauczycieli w kraju ma możliwości, by ze szkoły odejść w każdej chwili – np. na emeryturę lub urlop zdrowotny.

Bożena Mania, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w regionie powiedziała, że nauczyciele uciekają nie tylko przez koronawirusa. Jej zdaniem winę za to ponoszą też rządzący. – Wiele osób w sposób nieodpowiedzialny wypowiada się o pracy nauczycieli – twierdzi B. Mania. Dane ZNP z września mówią, że na emeryturę, świadczenie kompensacyjne lub urlop zdrowotny odeszło prawie 9,5 tysiąca nauczycieli w kraju.

Prawie, bo jest to ilość 9410 nauczycieli. To dane z 15 września. Powiem tak: są takie województwa, jak Małopolska, gdzie jest 946 nauczycieli na urlopach, emeryturach lub świadczeniach kompensacyjnych. Na Mazowszu to ponad 1600 osób.

Szefowa ZNP w regionie zauważa, że nauczyciele niejednokrotnie są w stanie podjąć taką decyzję z dnia na dzień.

Nauczyciele podejmują te dramatyczne decyzje dla siebie i dla dyrektora w ostatniej chwili. Wiemy już, że wielu nie przyjdzie do pracy 1 października. Jeżeli mają uprawnienia emerytalne, na świadczenia kompensacyjne – to jest 5 lat przed emeryturą oraz urlop zdrowotny roczny. Przynoszą takie dokumenty i rezygnują z pracy.

W naszym regionie na emeryturę odeszło w ostatnim czasie prawie dwustu nauczycieli. Ponad dwustu przebywa obecnie na urlopie zdrowotnym.

Bożena Mania wskazuje, że sporo nauczycieli lada chwilę nabędzie prawa emerytalne. – Koleżanki mówią, że od razu odejdą. Tych osób będzie dużo. Za 2-3 lata będziemy mieli bardzo duży problem – kończy prezeska Lubuskiego ZNP. Poniżej pełne dane ZNP z września.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00