HOTWINOBRANIEZIELONA GÓRA:

Znamy najlepsze wina! „80 proc. sukcesu buduje się na winnicach” [WIDEO]

Nie tylko winobraniowe, ale i jubileuszowe – zwycięskie wina, którymi będą raczyć się zielonogórzanie i goście w trakcie obchodów dni miasta w tym roku naprawdę mają status wyjątkowych. Wino na 800 lat Zielonej Góry trafia się przecież tylko raz.

Komisja konkursowa wybrała trzy zwycięskie trunki. Wino białe to Riesling z 2021 roku z winnicy Marcinowice. Najlepszym winem musującym zostało wybrane Pinot Noir 2020 z winnicy Gostchorze, a czerwonym Pinot Noir 2019 z winnicy Saint Vincent. Kiedy wiadomo, że trunek będzie wyjątkowy? Mówi Renata Wiśniewska z winnicy Saint Vincent.

Już po samych owocach możemy przypuszczać, jakie będzie wino. 80 procent sukcesu wina jest zbudowane na winnicy. Przez pogodę, przez siedlisko, przez winiarza. Reszta, czyli ok. 20 proc. dzieje się w winiarni.

Czteroosobowa komisja nie miała łatwego zadania. Obradowała przez trzy dni. Nie obeszło się bez dogrywki. Mówi Przemysław Karwowski, sekretarz komisji konkursowej.

W procesie degustacji wino potrafi zrobić się za ciepłe. Któryś z sędziów stwierdza, że wino musi wrócić. Dla win czerwonych temperatura pokojowa to 18 stopni, a w Palmiarni Zielonogórskiej są 24 stopnie. I jak tu wino trochę postoi, to niestety traci temperaturę. Trzeba więc je schłodzić i jeszcze raz ocenić.

Podczas tegorocznego świętowania jubileusz goni jubileusz. Obok 800-lecia powstania miasta i nadchodzącego 700-lecia uzyskania praw miejskich, świętowana jest także 170. Rocznica Winobrania w Winnym Grodzie. Mówi Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu.

Wina, które zwyciężyły zapiszą się w historii Zielonej Góry i województwa. My organizujemy Winobranie i zapraszamy do nas winiarzy z całego regionu. Wina te będą miały okolicznościowe etykiety, związane ze świętami miasta.

Do tegorocznego konkursu 16 winnic zgłosiło ponad 50 win. Większość otrzymała winobraniową rekomendację, co podkreśla wiceprezydent miasta Dariusz Lesicki.

Tak naprawdę wszyscy chcieli się pokazać z jak najlepszej strony. Każdy chciał wygrać. Rekomendowano większość, chyba tylko pięć win tej rekomendacji nie uzyskało, co oznacza, że poziom był bardzo wysoki. I mamy nadzieję, że z roku na rok będzie jeszcze rósł.

Przypomnijmy, że tegoroczne Winobranie odbędzie się w dniach od 3 do 11 września.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X