ZIELONA GÓRA:

Zmieścili 60 milionów pikseli w wideo! Fabryka Patentów z patentem na sukces?

W Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości powstało już mnóstwo ciekawych rozwiązań technicznych. Z jego wsparcia korzysta m.in. Fabryka Patentów – firma, która zajmuje się tworzeniem unikalnych technologii i zgłaszaniem ich do Europejskiego Urzędu Patentowego.

To specyficzna działalność, jak zauważa prezes Patents Factory, Jacek Paczkowski.

My jesteśmy trochę dziwną firmą, bo generalnie skupiamy się głównie na patentach. Mamy zgłoszenia patentowe dotyczące informatyki, komputerów, dronów, wideo i audio. Do tej pory EPO (Europejski Urząd Patentowy – przyp. red.) przyznało nam najwięcej patentów na drony.Jacek Paczkowski

Fabryka Patentów wymyśliła na przykład nowatorską metodę zmniejszenia rozmiarów pliku wideo, nagranego wcześniej kamerą o rozdzielczości 60 milionów pikseli.

Bazując na środkach pozyskanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, opracowaliśmy technologię kompresji wideo i przy okazji te kamery o rozdzielczości 60 milionów pikseli. Jest to najbardziej efektywna kompresja, o jakiej słyszałem. Jest duża szansa, że uda nam się sprzedać licencję albo całą technologię podmiotom zainteresowanym, np. w produkcji kamer monitoringu, kamer do inwigilacji, do ochrony lasów.Jacek Paczkowski

Paczkowski dodaje, że Europejski Urząd Patentowy daje wynalazcom lepszą ochronę ich pomysłów, bo także poza granicami Polski.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: