ZIELONA GÓRA:

Zastal i Nowotko [Nieznana Zielona Góra]

Przedwojenne zakłady Beuchelt & Co., założone przez Georga Beuchelta, w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej (w 1952 roku) otrzymały nazwę “Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego im. Marcelego Nowotki w Zielonej Górze”.

Na terenie fabryki stały dwa pomniki z popiersiami Nowotki! Pierwszy znajdował się przy bramie wjazdowej do “Zastalu”. Był to cokół z kamienną głową Nowotki, autorstwa Leszka Krzyszowskiego. To on witał wszystkich wjeżdżających gości i pracowników.

Drugi pomnik, z popiersiem i płytą z brązu, ustawiono w pobliżu przychodni (dawnej willi Beuchelta). Płytę i popiersie Nowotki z tego pomnika zdemontowano w latach 80. XX wieku i w niewyjaśnionych okolicznościach całość zniknęła.

Pomnik będący niegdyś przy wjeździe do fabryki został także zdemontowany, ale los był dla niego nieco łaskawszy. Cokół został przeniesiony na tereny fabryczne, gdzie stoi do dziś – przysypany gruzem i mnóstwem ziemi. Niestety nie ma na nim głowy Marcelego Nowotki…

W tym roku w Zielonej Górze powstaną dwa nowe ronda. Jedno z nich, zgodnie z projektem obywatelskim Szymona Płóciennika, ma mieć nazwę “Zastalu”. Podpisy w tej sprawie można złożyć w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze lub w redakcji Wyborcza.pl Zielona Góra przy ul. Sulechowskiej 4a – biurowiec “Zastalu”.

Ja już się podpisałem… Polecam i innym!

 

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.

 

Zdjęcie pochodzi z książki “Signum Temporis” autorstwa Igora Myszkiewicza.

Zrzut ekranu z filmu pt. “W 10. rocznicę PPR Zakłady im. Nowotki”.
Film do obejrzenia w całości pod adresem:
http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl%2Fnode%2F7278
Film w zbiorach:
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w Warszawie

Cokół pomnika znajdującego się niegdyś przy bramie wjazdowej do “Zastalu”.

Miejsce, gdzie niegdyś była umieszczona głowa Marcelego Nowotki.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X