ZIELONA GÓRA:

Zielonogórskie domy samopomocy czeka rozbudowa. Finansowo wsparł ją rząd

Osoby z niepełnosprawnością będą miały w Zielonej Górze jeszcze lepszą opiekę. Miasto zmodernizuje dwa Środowiskowe Domy Samopomocy: przy ulicy Głowackiego i Witebskiej. Na inwestycje trafi ponad 600 tysięcy złotych z rządowego programu „Za Życiem”.

Rozwój placówek opieki ułatwi życie ludziom z niepełnosprawnością w każdym wieku – twierdzi prezydent Janusz Kubicki. Wraz z wojewodą lubuskim, Władysławem Dajczakiem, podpisał umowę na dofinansowanie zadania.

Tak naprawdę na Głowackiego powstanie kompleks, który będzie pozwalał od dnia narodzin aż do spokojnej starości mieć tym osobom, które potrzebują pomocy, mieć swoje miejsce na mapie miasta. Łatwo mówić o ścieżkach rowerowych, basenach, bo to jest bardzo medialne. Ale pamiętajmy również o tym, że są ludzie, którzy oczekują naszej pomocy i to, co dzisiaj się stało, jest kolejną cegłą w murze, który właśnie ma służyć do wybudowania dla nich nowego domu, z czego się bardzo cieszę.

W Środowiskowych Domach Samopomocy znajdują pomoc osoby z niepełnosprawnością intelektualną, często już dorosłe. Terapeuci prowadzą z nimi zajęcia z muzykoterapii, terapię ruchową czy trening samodzielności. Podopieczni uczą się np. korzystać z toalety i kuchni. Dlatego potrzeba im więcej przestrzeni.

Na nowych 40 metrach powstanie nowa sala. Będzie to pomieszczenie wielofunkcyjne do terapii zajęciowej. Powstanie pokój wyciszenia i szatnia z prawdziwego zdarzenia, gdzie będzie można ćwiczyć samodzielność: zmianę odzieży, obuwia, odkładanie swojego plecaczka.

Wojewoda lubuski, Władysław Dajczak przyznaje, że miejsca opieki nad osobami z niepełnosprawnością są niezbędne.

Mamy już w województwie lubuskim 959 takich miejsc. To jest dużo, jeszcze nie wszystkie są wykorzystane, ale są miejsca, gdzie jeszcze więcej ich potrzeba. I właśnie takim miejscem jest Zielona Góra. Cieszę się, że dwa Środowiskowe Domy Samopomocy zostaną powiększone o trzeci, kolejne 30 miejsc. Jak słyszę od służb pana prezydenta zajmujących się tymi sprawami, jest taka potrzeba w Zielonej Górze. I jest reakcja samorządu. Bardzo dziękuję, że samorząd dostrzega potrzebę.

Prezydent Janusz Kubicki zapowiedział również rozbudowę ośrodka „Promyk”. Najkorzystniejsza oferta złożona w trzecim przetargu zakłada koszt ponad 7 milionów złotych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00