ZIELONA GÓRA:

Zielonogórski Rower Miejski przechodzi testy. Co o nim wiemy? [MAPA STACJI]

Ten moment był zapowiadany w Zielonej Górze od kilku miesięcy. O starcie wypożyczalni miejskich rowerów wielokrotnie mówił choćby prezydent Janusz Kubicki. Przed kilkoma dniami wspomniał natomiast o testach systemu.

Pierwsze stacje rowerowe – na razie bez najważniejszego elementu, czyli pojazdów – trafiły już na swoje miejsca. Znajdziemy je na Placu Bohaterów, przy kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego czy przy Szpitalu Uniwersyteckim. Łącznie stacji będzie 36. Ich lokalizację znajdziecie na powyższej mapie.

Zielonogórzanie (i nie tylko) będą mogli skorzystać z 360 rowerów, w tym 10 tandemów oraz 10 rowerów cargo do przewozu dzieci czy towarów.

Jak korzystać?

Rower wypożyczymy na dwa sposoby. Aktywna jest już strona zielonogorskirowermiejski.pl. Po rejestracji na stronie i wpłaceniu tzw. opłaty inicjalnej (minimum 10 złotych) otrzymamy kod PIN. Wraz z numerem telefonu i numerem wybranego przez nas roweru będzie nam służył do logowania w specjalnym terminalu. Takie urządzenie znajduje się przy stacji i po udanym logowaniu samo odblokowuje dla nas pojazd.

Druga opcja to rejestracja w aplikacji Nextbike. Program ściągniemy na telefon z większości sklepów internetowych. Jeśli już go używaliśmy, ale w innym mieście, również w Zielonej Górze powinien działać bez problemu. Opłaty i logowanie działają podobnie, jak na stronie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Różni się tylko sposób wypożyczenia jednośladu: uruchamiamy aplikację, podchodzimy do roweru i skanujemy jego kod QR. Potwierdzamy chęć wypożyczenia, a elektrozamek odblokuje pojazd.

Po przejażdżce wstawiamy rower do stacji, do której dojechaliśmy. Elektrozamek potwierdzi zwrot sygnałem dźwiękowym.

Opłaty i kary

Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Za czas od 21 minut do godziny zapłacimy 2 złote. Następna godzina to już 4 złote. Opłaty się sumują.

Rodzaj opłat Wartość brutto
Opłata inicjalna 10 zł
Opłata za wypożyczenie roweru
Opłaty sumują się
Czas wypożyczenia:
do 20 minut 0 zł
od 21 do 60 minuty 2 zł
druga i każda kolejna godzina 4 zł
Powiadomienie listowne odnośnie naruszenia Regulaminu 10 zł
Zwrot roweru w innym miejscu niż jedna ze stacji, w strefie użytkowania 180 zł
Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia 200 zł
Zwrot roweru poza strefą użytkowania 500 zł
Kary
Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru standardowego 2000 zł
Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru typu tandem 7000 zł
Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru typu Cargo 7000 zł
Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru dziecięcego 1900 zł

źródło: zielonogorskirowermiejski.pl

Oficjalnie cały system Zielonogórskiego Roweru Miejskiego zacznie działać we wtorek, 21 sierpnia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00