ZIELONA GÓRA:

Zielona Góra gości olimpijczyków – finalistów olimpiady budowlanej

Młodzież z 40 szkół w całej Polsce konkuruje ze sobą o indeks na studia techniczne. W Zielonej Górze trwa finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Rywalizacja składa się zarówno z teoretycznej, jak i praktycznej części zmagań. Krystyna Pastusiak, pełnomocnik komitetu głównego olimpiady, podkreśla, że selekcja uczniów do konkursu jest ogromna. Mamy więc pewność, że w centralnym etapie udział biorą najlepsi z najlepszych. Zadania wymagają od olimpijczyków sporej wiedzy ścisłej i technicznej, już na poziomie studiów wyższych.

Od przedmiotów czysto zawodowych – projektowanie, technologia, konstrukcje, kosztorysowanie, prawo budowlane, do matematyki. Na przykład w zadaniu jest pokazany wykop i młodzież musi obliczyć, ile ziemi należy wywieźć oraz jakimi samochodami. Zakres zagadnień jest więc bardzo duży.Krystyna Pastusiak

Z powagi olimpiady zdają sobie sprawę reprezentanci gospodarza konkursu. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych czują się dobrze przygotowani, ale nieco obawiają się trudniejszych zagadnień. Co uważają za swoje mocne strony?

Chyba bardziej wolę obliczeniowe zadania niż technologiczne. Technologiczne trzeba mieć w głowie, a matematyka jest wpajana nam od samego początku. Łatwiej to przychodzi, w każdym razie mnie.Szymon Balak
Ja myślę inaczej – technologia wydaje mi się łatwiejsza do wyobrażenia sobie i wymyślenia jakiegoś rozwiązania niż konstrukcja albo matematyka, w której dość łatwo się pomylić.Rafał Antoszczak

„Budowlanka” broni w tym roku tytułu lidera. W poprzednim roku uczniowie, którzy startowali w finale olimpiady, zdobyli drużynowo pierwsze miejsce. Obecni uczestnicy nie czują jednak szczególnej presji.

Do Zielonej Góry zjechała również młodzież z innych szkół budowlanych, m.in. z Opola, Gliwic i Warszawy. O wrażenia z olimpiady pytaliśmy natomiast jednego z reprezentantów Zespołu Szkół Technicznych i Placówek z Nowego Targu:

Zadania na razie były na myślenie, nie było trudnych obliczeń. Myślę, że z każdej dziedziny budownictwa coś wiem, ale najlepiej czuję się w zadaniach matematycznych, obliczeniowych.Tomasz Milczarek

Główną nagrodą w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych jest indeks na studia techniczne na każdej uczelni w Polsce. Laureaci otrzymują także nagrody rzeczowe od sponsorów – firm budowlanych.

Wyniki olimpiady będą znane w sobotę rano.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00