ZIELONA GÓRA:

Zielona Góra – górą w rankingu samorządów. Doceniono np. wydatki na transport

Eko Miasto to nie wszystko. Zielona Góra znalazła się także na czele rankingu dziennika „Rzeczpospolita”. Gazeta przygotowała zestawienie najlepszych samorządów w Polsce. Zielona Góra zajęła w nim pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu.

Wyniki rankingu skomentował prezydent Janusz Kubicki.

Zielona Góra zajęła pierwsze miejsce w tym rankingu po raz pierwszy w swojej historii. Myślę, że po raz pierwszy w historii województwa lubuskiego miasto zdobyło tak wysoką pozycję. Dla mnie to powód do radości i dumy, że wygraliśmy z takimi miastami jak Rzeszów, Olsztyn, Gdańsk, Opole, Poznań. Chciałbym podziękować mieszkańcom, bo myślę, że bez ich zaangażowania i inicjatyw to miejsce nie byłoby tak wysokie.Janusz Kubicki

Ranking samorządów powstał na podstawie danych, które przekazał Główny Urząd Statystyczny i Ministerstwo Finansów. Zawiera ok. 50 wskaźników zebranych w czterech blokach tematycznych.

Najwięcej punktów w zestawieniu – ponad 19 – Zielona Góra zebrała za trwałość społeczną. Obejmuje ona m.in. tempo wzrostu wydatków na transport publiczny i zapewnienie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci czy liczbę miejsc w przedszkolach. Najmniej – ponad 5 punktów – miasto uzyskało za jakość zarządzania.

Mamy dużo do poprawienia, jeśli chodzi o jakość zarządzania. Ale to dotyczy w dużej mierze zarządzania związanego z e-usługami, które dopiero chcemy wdrażać.Janusz Kubicki

„Rzeczpospolita” opublikowała ranking samorządów po raz czternasty. Łącznie oceniono w nim 2,5 tysiąca miast i gmin.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: