LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Zdarzyło się 55 lat temu. Za nami Dzień Transplantacji

Za nami Dzień Transplantacji. Kilka dni temu obchodziliśmy to święto.  Upamiętnia ono pierwszy udany przeszczep nerki w naszym kraju.

Miał on miejsce równo 55 lat temu w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Mówi profesor Bogumiła Burda z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

621 przeszczep na świecie, a pierwszy w Polsce udany. 19-letnia dziewczyna Danusia niestety zmarła z powodu powikłań. Ale to jest jeden z piękniejszych darów.  

Od tego czasu polska medycyna transplantacyjna stale się rozwija.  Stopniowo do praktyki klinicznej włączono przeszczepianie innych niż nerka narządów – serce, wątroba, trzustka, płuca, kończyna a nawet twarz. 11 lat temu przeszczep przeszła Adrianna Szklarz.

Okazało się, ze jestem osoba, która wymaga natychmiastowego leczenia. Rozpoczęła się “przygoda”, na którą nie byłam kompletnie przygotowana. 

Na przeszczep w Polsce czeka się od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat.  Według najnowszych danych Poltransplantu z powodu pandemii COVID-19 gwałtownie spadła liczba przeszczepów narządowych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: