ZIELONA GÓRA:

Zasiłek opiekuńczy z ZUS nadal przysługuje rodzicom. Na jakich zasadach?

Rodzice dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym mogą dalej korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zmieniają się jednak warunki przyznania świadczenia. Pieniędzy nie otrzymają rodzice, którzy mimo otwarcia placówek oświatowych, zdecydowali się pozostawić dzieci w domu.

Zasiłek opiekuńczy można pobierać wtedy, gdy placówka, do której uczęszcza dziecko, została zamknięta z powodu zagrożenia koronawirusem – informuje Agata Muchowska, rzecznik prasowy lubuskiego ZUS-u.

Można się o niego starać między innymi w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której na co dzień uczęszcza dziecko. Dotyczy to również sytuacji, gdy nie ma możliwości zapewnienia przez wspomniane placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania. Na przykład, gdy lekcje będą odbywały się w trybie hybrydowym, czyli część dzieci będzie uczyła się w szkole, a część w domu. Ze świadczenia będą mogli skorzystać również opiekunowie starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zasady ubiegania się o zasiłek pozostają bez zmian. Rodzice powinni złożyć u pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie, że opiekują się dzieckiem.

Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą powinny natomiast złożyć takie oświadczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania świadczenia opiekuńczego w roku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: