ZIELONA GÓRA:

Zamiast bruku – eko kostka. Będziemy mieć zielone parkingi

W Zielonej Górze powstanie 520 miejsc parkingowych. Takie jest założenie pierwszego etapu programu „Parking 1000+”. Miejsca postojowe powstaną w 16 lokalizacjach. Wskazywali je mieszkańcy.

Nowe parkingi pojawią się np. przy ulicy Cisowej, pomiędzy Wyszyńskiego a Zawadzkiego „Zośki” czy przy ulicy Kokosowej. Będą wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Miejsca zostaną wykonane z tzw. eko kostki, w którą będzie wsiąkać woda deszczowa. Efekt końcowy ma przypominać parking, który powstał przy firmie Streamsoft.

To plastik specjalnie utwardzony pod samochody osobowe. Jest położony na przepuszczalnej nawierzchni. Woda, która spływa, przechodzi przez to, przesiąka. To powoduje, że nie musimy obciążać wodą deszczową instalacji miejskiej, która i tak jest przepełniona. Dodatkowo nawadnia to glebę i zieleń.Filip Gryko

Prezydent wspomniał, że na tych parkingach się nie skończy. Będzie więcej miejsc, ale najpierw miasto musi rozwiązać kwestie prawne. Chodzi np. o zmiany w planach miejscowych.

To są różne procedury, które trzeba przejść. Poczynając od uzgodnień, pozwoleń, po zmiany planów i w niektórych miejscach – rozmowy z konserwatorem zabytków. To wszystko wymaga więc czasu. Jeżeli mieszkańcy wskażą nam miejsca, które są możliwe do realizacji, to będziemy starali się je zrobić. Tak, aby ulżyć im troszkę w problemie parkowania.Janusz Kubicki

Przetarg na parkingi został już ogłoszony. Firmy mogą składać oferty do 9 maja. Koszt inwestycji poznamy wtedy, gdy przetarg będzie rozstrzygnięty.

Pod budowę parkingów zostaną wycięte 94 drzewa, a 9 będzie przesadzonych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: