LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Zagubiony w lesie? Leśnicy podpowiadają, jak temu zapobiec

Przypadki zaginięć w lesie są w naszym województwie dość częste. Tymczasem zagubienia się można uniknąć. Rady dla miłośników spacerów po leśnych ścieżkach przekazuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

Wypad do lasu powinien być zaplanowany. Sprawdźmy wcześniej, czy mamy naładowany telefon, latarkę i ubranie przeciwdeszczowe lub parasol. Warto też dobrze poznać miejsce, do którego się wybieramy.

Możemy zweryfikować mapę w okolicy, na przykład sprawdzić pobliskie nadleśnictwo i jego teren, gdzie można bezpiecznie zaparkować, ale też sprawdzić, co znajduje się w okolicy, żeby znaleźć punkt orientacji. Można wykorzystać do tego bardzo ciekawą aplikację – mBDL, tak zwany mobilny Bank Danych o Lasach, która jest do pobrania bezpłatnie na nasze telefony i działa również offline.

A jeśli się zgubimy, dzwońmy na numer 112. Poszukajmy też charakterystycznych punktów w swoim otoczeniu.

Mogą być to na przykład ponumerowane słupki oddziałowe, linie energetyczne albo gazociągi, które często pokrywają się z linią oddziałową lasu lub też oznaczenia drogi przeciwpożarowej, zbiorniki wodne. Zwracajmy uwagę na te szczegóły, ponieważ dzwoniąc na numer 112, na europejski numer alarmowy, możemy pomóc w akcji poszukiwawczej.

Poniżej prezentujemy grafikę z informacją, jak szukać tzw. słupków oddziałowych. Wyznaczają one granice poszczególnych części lasu.

facebook.com/RDLPzielonagora

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: