ZIELONA GÓRA:

Za nami Orszak Trzech Króli. Maszerowały w nim tłumy ludzi!

Szczudlarze z teatru Avatar z Legnicy w przebraniach aniołów i diabłów czy zespół górali bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy to zaledwie część osób zaangażowanych w ósmy już Lubuski Orszak Trzech Króli. Organizatorem pochodu było Stowarzyszenie „Ludzie dla Ludzi” – Mecenat Złotego Serca, którego prezesem jest radna Eleonora Szymkowiak.

Orszak jest formą obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, powszechnie znanej jako święto Trzech Króli. Ks. Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zauważa, że widowisko jednoczy mieszkańców. Ma w sobie również trochę egzotyki.

Bardzo się cieszę, że Zielona Góra od kilku lat organizuje takie piękne orszaki królewskie, które angażują wiele osób i są świadectwem wiary. To, co przeżywamy w okresie Bożego Narodzenia, jest przedłużane o świadectwo związane z uroczystością Objawienia Pańskiego. To nie jest wydarzenie zarezerwowane tylko dla wierzących, ale ma przesłanie bardzo powszechne. Można było zauważyć tę orientalną cząstkę, nawet te wielbłądy, ale nade wszystko – klimat życzliwości.ks. bp Tadeusz Lityński

Lubuski Orszak Trzech Króli to także połączenie marszu przez deptak i prezentacji scen biblijnych oraz fragmentów dramatu „Betlejem polskie” Lucjana Rydla. Aktorzy odegrali scenę pasterską, z dworu Heroda oraz nadejścia trzech króli do stajenki betlejemskiej. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i przyjezdnych.

Orszak podsumował jego reżyser, Gerard Nowak. O tym, jak wiele osób udało się zgromadzić na deptaku, może świadczyć liczba symbolicznych koron, które rozdali organizatorzy.

Rozdaliśmy 19 tysięcy 800 koron. Nie wiem, czy wszyscy w nich poszli, ale wielu ludzi było w koronach. Bardzo licznie przyszli przedstawiciele Domu Harcerza, delegacje parafii i za sprawą Wydziału Oświaty – duże delegacje szkół z całej, wielkiej Zielonej Góry.Gerard Nowak

W widowisko aktywnie włączyło się też III Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Budowlanych. Po przejściu orszaku jego uczestnicy mogli oglądać zagrodę ze zwierzętami z fundacji „Arka”, m.in. osiołkami i alpakami.

Poniżej – Orszak Trzech Króli w obiektywie Marcina Fijałkowskiego.

https://www.facebook.com/index96fm/posts/10161675874055657?__xts__%5B0%5D=68.ARCEBxkll86-WVfVlnuGUYx4KeU03Dwuu3PB1flcy-UB7bJ3cH2J_hpmQPVwyJPa1GPK-DhtdbGWyAuIfVAI3VLRWAIrR67HTE3dOktJFke5zRCwakUbpyk1RWl3eRiNvlJEuLXEo_CUk0VWOXZMce9YjCo3qMlh4_TrL7I2rkQW4-yt5yCK-UNOyAUxoyiYOXLoI1Gt9bMCq0NeiSYnvDOc9Xra43rP_sznHvnr7f_20uBCkp43k2OYGaT6BuEtmCPTc2i6zctBKNRTIQVGfcBO1v5SstX45SSlxZrd3Fd5rbi824RWBu6-N-bV2ClwT-DOnd4g_NBYRVqYvB586o8CKwtmE5cHl-knwsCXLVaaYhmme641BXjccgKznpQgGJdx1wAPyAW2EXz92MeNI65a3SAwStWPO1RfIsfCMVoqbCBZtIJUMqHXRSMgcTQGLFhHKjA&__tn__=-R

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X