LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Za 3-5 lat szczepionki przeciwko nowotworom?

Rocznie w Europie ponad 3 mln osób choruje na nowotwory. Walka z rakiem jest nierówna, także poprzez dysproporcje w służbach zdrowia różnych państw UE.

Walka z rakiem to jeden z tematów, którym w europarlamencie zajmuje się europoseł Bartosz Arłukowicz.

Jeśli Europa potrafi budować razem drogi, potrafi budować szpitale, prowadzić wspólną politykę klimatyczną czy rolną, to musi stawić czoła takiemu wyzwaniu, jakim jest rak. Ja mówiłem m.in. w Zielonej Górze o 6-punktowym planie Arłukowicza, gdy szedłem do Parlamentu Europejskiego. Jednym z najważniejszych punktów była walka z rakiem i to się stało.

Powołana została speckomisja do walki z rakiem. Efekt półtorarocznych prac to raport, jak walczyć z rakiem. Przy okazji prac nad szczepionką przeciwko COVID-19 przyspieszyły też prace nad szczepionką na raka.

Jeśli uwieńczeniem kadencji PE będzie to, że w ciągu 3-5 lat dla europejczyków będzie dostępna szczepionka na raka, to byłby to niebywały, historyczny i cywilizacyjny sukces. Taka deklaracja padła z ust ekspertów firmy BioNTech, czyli producenta covidowych szczepionek. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu państw członkowskich badania tak przyspieszyły, że szczepionki w ciągu 3-5 lat pojawią się dla ludzi.

W Europie co roku umiera 1 mln 200 tys. ludzi z powodu nowotworów.

Materiał sfinansowano ze środków europejskich przez Europejską Partię Ludową

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: