KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Z multimediów i zabytków powstał skarb regionu – nowa odsłona muzeum!

Dodatkowe 2 tysiące metrów kwadratowych zyskało po rozbudowie Muzeum Ziemi Lubuskiej. W nowej przestrzeni znalazło się miejsce dla wielu eksponatów ukrytych dotąd w magazynach. Zbiory uzupełnia oprawa multimedialna – filmy i dźwięki, a także odpowiednie oświetlenie.    

Nową część muzeum tworzą dwie ekspozycje: o historii Zielonej Góry i Ziemi Lubuskiej oraz Galeria Złotego Grona – kolekcja polskiej sztuki współczesnej. Oprowadzali po nich Leszek Kania, dyrektor placówki i Longin Dzieżyc, wicedyrektor.

Ta wystawa jest oparta o nowe środki przekazu medialnego. Wchodzimy do sali czarno-zielonej, bo ta kolorystyka tutaj dominuje. Głównym elementem przy wejściu jest makieta multimedialna.
Wystawa składa się z kilku segmentów. Jesteśmy w pierwszej części, od X do XIX wieku. Jest tu bardzo wiele elementów symbolicznych związanych z naszym regionem. Jest na przykład przedstawienie św. Jana Nepomucena, symbolu Śląska, oczywiście również portrety władców – od Henryka Brodatego poprzez Leopolda I, Fryderyka Wielkiego – to też symboliczne pokazanie dziejów politycznych naszego regionu.
mat.prasowe
Od wielu lat zajmuję się sztuką współczesną, która do tej pory nie miała w naszym muzeum stałej ekspozycji. A zbiory są ogromne, ponieważ liczą blisko 7 tysięcy eksponatów. Stworzyliśmy ekspozycję, na której znalazło się około setki wybranych spośród tej liczby dzieł. Rozpoczynają ją prace trzech klasyków awangardy, których aktywność przypadła głównie na międzywojnie. Myślę tutaj o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu a także jego przyjacielu Leonie Chwistku i Władysławie Strzemińskim. Później, w kolejnych sekcjach tematycznych pokazujemy, jak ta sztuka polska się rozwijała. Wystawa pokazuje również prace artystów zielonogórskich.

Na wystawie znajdziemy m.in. drzeworyty Klema Felchnerowskiego – artysty, który był również dyrektorem Muzeum Ziemi Lubuskiej. Są też eksponaty związane z historią zielonogórskich zakładów – Polskiej Wełny, Falubazu i Zastalu oraz prezentacje dawnych odbiorników radiowych, aparatów telefonicznych czy maszyn do pisania.

W rozbudowanym muzeum mieści się także nowa sala koncertowa na 200 osób i hol z wkomponowanym w niego renesansowym portalem z pałacu w Przytoku. Oficjalne otwarcie nowej części placówki zaplanowano na 11 listopada. Inwestycja w nią kosztowała prawie 21 milionów złotych, z czego ponad 8 milionów przekazał samorząd województwa.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00