ZIELONA GÓRA:

Wystrzałowa noc bez szkód – jak odpowiedzialnie korzystać z fajerwerków?

Oficjalnie w mieście ich nie usłyszymy. Na pewno jednak znajdą się osoby, które mimo wszystko będą chciały nimi uczcić nadejście nowego roku. Mowa oczywiście o fajerwerkach. Jeśli już decydujemy się na odpalanie sztucznych ogni, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo: nasze, osób postronnych, zwierząt oraz mienia – przypomina Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Przede wszystkim: korzystają z fajerwerków osoby dorosłe. Należy przeczytać instrukcję użytkowania. Nie wolno używać tych materiałów w pomieszczeniach zamkniętych – musi to być na terenie otwartym, z dala od ludzi, samochodów i budynków mieszkalnych. Absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie fajerwerków z balkonów, tak jak nam się to już zdarzyło. Jeżeli okaże się, że materiał nie eksplodował, nie należy do niego pochodzić i go sprawdzać.Małgorzata Barska

Szczegółowe zasady używania petard można znaleźć na stronach policji i straży pożarnej. Pamiętajmy, że za niewłaściwe korzystanie z fajerwerków grozi odpowiedzialność karna.

Jeżeli ktoś nieodpowiedzialnie będzie korzystał z tych materiałów wybuchowych, może się narazić na odpowiedzialność karną, jeżeli rzeczywiście będą znaczne szkody albo ktoś zostanie ranny. Także na odpowiedzialność za wykroczenie, ponieważ nasza huczna zabawa nie może być nieprzyjemna dla innych, nie możemy zakłócać porządku i ciszy innych osób. Każde z tych wykroczeń może być ukarane mandatem nawet do 500 złotych albo jeśli będzie to sytuacja wyjątkowa, sąd może zdecydować o karze aresztu.Małgorzata Barska

Odpowiedzialność spoczywa również na sprzedawcach sztucznych ogni. Policja wraz ze strażą miejską oraz strażą pożarną kontroluje punkty, w których można je nabyć. Sprawdza np. sposób ich przechowywania. Ostatnio taka kontrola odbyła się w Sulechowie.

Dodajmy, że fajerwerki możemy odpalać jedynie w Sylwestra i Nowy Rok.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00