ZIELONA GÓRA:

Wszystkie strony o smogu w Zielonej Górze

.Nowoczesna Ryszarda Petru zorganizowała spotkanie w Zielonej Górze na temat stanu powietrza. Udział w spotkaniu wzięły zainteresowane strony, które realnie mogą współpracować i mieć wpływ na jakość powietrza w naszym mieście.

Na konferencji obecni byli pracownicy urzędu miasta, Uniwersytetu Zielonogórskiego, radni oraz Jolanta Fedak prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Wszyscy zapewnili, że jakość powietrza w naszym mieście nie jest zła, jednak nie jest też na tyle dobra, aby zapomnieć o istniejącym temacie.

– Myślę, że żeby powiedzieć, czy jest źle, czy jest dobrze, trzeba się odnieść do stanu w Polsce. Jeżeli byśmy się porównali do na przykład miast śląskich – to nie jest tak źle. Generalnie sytuacja jest taka, że przekroczenia niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia, zanieczyszczeń, które są efektem spalania paliw głównie kopalnych są. W związku z tym, że są te przekroczenia, to trzeba się zastanowić, co zrobić, żeby zapobiegać takim sytuacjom, albo chociaż ograniczać ich skutki. – mówił dr inż. Piotr Ziembicki z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dodał również, że jest to ważne zadanie dla miasta, ale również we współpracy z Uniwersytetem, Zielonogórskim, której jeszcze nie ma. Instytut Inżynierii Środowiska w ubiegłym roku zorganizował dwie konferencje związane z tematem zanieczyszczeń powietrza. Natomiast w kwietniu odbędzie się kolejne, które poświęcone będzie smogowi.

Z jednej strony temat smogu traktowany jest, jako nagonka rządu i mediów.

Zielona Góra na tle innych miast nie wygląda źle. Natomiast świadomość tego, że pyły i szkodliwe substancje, które są efektem spalania, wpływają na nasze zdrowie, jest dużo większa. – zaznacza Jolanta Fedak prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomysłów na rozwiązanie smogowej afery jest kilka. Pisaliśmy już o dofinansowaniach przez miasto oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zakupu opału przez najbiedniejszych. Nowoczesna jednak ma też pomysły, które odnoszą się m.in. do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, które nie zanieczyszczają środowiska.

– Trzeba iść w kierunku energii odnawialnej. To znaczy pomp ciepła, czy urządzeń przetwarzających energię słoneczną, bo one w ogóle nie zanieczyszczają środowiska, tylko wykorzystują naturalną energię. – mówił Andrzej Żywień członek zarządu koła .Nowoczesnej w Zielonej Górze.

Temat prawdopodobnie ucichnie wraz z przyjściem wiosny i zamknięciem sezonu grzewczego, aby powrócić pod koniec roku. Dlatego też spotkania odbywają się teraz, aby przyszłej zimy nie narażać zdrowia mieszkańców.

 

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: