ZIELONA GÓRA:

Wspominamy powojenne losy Zielonej Góry. W 1945 r. powróciła w polskie granice

74 lata temu życie wielu obecnych mieszkańców Zielonej Góry zmieniło się o 180 stopni. Przyjechali z różnych stron do tego miasta, aby stworzyć w nim m.in. polską administrację i szkolnictwo. Pionierom, którzy włożyli trud w kształtowanie powojennej Zielonej Góry, była poświęcona uroczystość powrotu miasta do macierzy.

W święcie brali udział świadkowie i uczestnicy wydarzeń z 1945 roku, a także władze Zielonej Góry. Przewodniczący rady miasta, Piotr Barczak, wspomniał, że obchody takich rocznic podkreślają naszą tożsamość.

Tworzoną na co dzień, ale przede wszystkim przez tych, którzy jako pierwsi przybyli tutaj w 1945 roku. Dla mnie też jest to wyjątkowy czas, bo moi dziadkowie i mój tata trafili do miasta w 1945 roku.Piotr Barczak

– Jest mi niezmiernie miło, że w kolejnym roku mam przyjemność witać się z państwem na takiej pięknej uroczystości – mówiła do zebranych Wanda Skorulska, prezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry. Przybliżyła też kilka najważniejszych faktów historycznych.

6 czerwca 1945 roku powołano na burmistrza naszego miasta pana Sobkowiaka. Wspólnie z grupą wtłaczał w Zieloną Górę polskość. Nie były to czasy, które możemy z radością wspominać. My, którzy mamy obecnie po 80 lat, może mniej pamiętamy i nie zagłębiamy się w polityczne sprawy. Natomiast nasi rodzice bardzo stresowo to przeżywali, bo atmosfera polityczna była bardzo trudna. Kiedyś się zastanawiałam, jak to było, że w 1940, 1941 roku wagonami bydlęcymi wysyłano Polaków bardzo daleko na Wschód. Minęło parę lat, kiedy nas ze Wschodu, terenów dawnej Polski, takimi samymi wagonami przewożono w nieznane strony na Zachód. Tam nieznany teren i tu nieznany teren. Ale Polacy są odporni. Polak jest zahartowany wojnami, rozbiorami i każdym nieszczęściem, jakie nas spotkało. Potrafiliśmy się z tego otrząsnąć.Wanda Skorulska

Dla pionierów każda rocznica powrotu Zielonej Góry w granice Polski to przywoływanie wspomnień z tamtych czasów. Ubranych zarówno w proste, codzienne słowa, jak i poezję. Pani Helena Wolska zaprezentowała swój wiersz „Pionierzy”.

W trakcie uroczystości złożone zostały wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą burmistrza Tomasza Sobkowiaka. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przygotowali zaś okolicznościowe przedstawienie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00