LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

„Wesele” czas zacząć. W sobotę Narodowe Czytanie

Słowa „Cóż tam panie w polityce?” czy „A to Polska właśnie” na stałe weszły do kanonu cytatów z literatury. Już w tym tygodniu zabrzmią w całym kraju. Do akcji Narodowego Czytania „Wesela” włącza się również biblioteka wojewódzka w Zielonej Górze. 

Fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego przeczytają znane osobistości polityki, dyrektorzy lubuskich instytucji kultury i dziennikarze. Przed gmachem usłyszymy m.in. wojewodę Roberta Palucha, zielonogórskich radnych, dyrektor ZOK – Agatę Miedzińską, a także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Myślę, ze ten wspaniały tekst na pewno pozornie wydaje się tekstem łatwym. Wynika to między innymi z tego, że postacie występujące w dramacie operują językiem, którym współcześnie nie rozmawiamy. Tam jest dużo elementów folkloru, stąd myślę, że jest to pewna trudność. Ale tekst jest ponadczasowy, ma w sobie wiele aktualnych treści.Dorota Kaczmarek, kierownik Działu Promocji biblioteki Norwida

Oprócz samego czytania biblioteka proponuje wystawę wydań „Wesela” ze swoich zbiorów. Udostępni również egzemplarze dramatu z okolicznościową pieczęcią. Pracownicy ostemplują także wydania, które przyniosą sami mieszkańcy.

Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego – w sobotę, 2 września o godzinie 12:00.

W upowszechnianiu czytelnictwa udział ma również Akademickie Radio Index. 7 września o godzinie 10:30 startuje druga odsłona audycji „Zielona Góra czyta z Indexem”. Program zrealizuje Małgorzata Bugaj.

Akcja „Narodowe Czytanie” odbywa się w Polsce po raz szósty. Patronat nad wydarzeniem objęła para prezydencka.

Zobacz więcej
Back to top button
X