ZIELONA GÓRA:

Jak walczyć ze smogiem? Może dotować lepszy opał?

Czy Zielona Góra będzie prekursorem systemowego działania w walce ze smogiem? Władze miasta zastanawiają się nad wprowadzeniem talonów na dobrej jakości opał dla najbiedniejszych mieszkańców Zielonej Góry.

Temat zrodził się przy okazji pytania od słuchacza: co ze smogiem w Zielonej Górze zamierzają robić władze miasta?

Obecny w audycji Prezydent na 96 FM Dariusz Lesicki mówił o edukacji, ale i o systemowym działaniu. Pomysłem byłoby wydawanie przez  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej talonów na opał dla tych, którzy wciąż korzystają np. z pieców kaflowych.

Zastanawiamy się, czy deputaty wydawane w MOPS-ie nie powinny być wydawane w talonach na wysokokaloryczny węgiel. W tym momencie wzrasta jakość opału i to jest rozwiązanie mniej trujące dla środowiska. Zweryfikujemy to. Może to będzie projekt nie tylko zielonogórski, ale również ogólnopolski, bo to jest pewne rozwiązanie systemowe, które dałoby możliwość korzystania z dobrego, polskiego węgla – mówił w audycji wiceprezydent Zielonej Góry.

Lesicki obawia się, że najbiedniejsi mieszkańcy po wymianie pieców np. na gazowe nie będą w stanie pokryć kosztów ich użytkowania. Wiceprezydent podkreślał w audycji, że straż miejska też pozostaje w gotowości i będzie reagować na telefony od mieszkańców, którzy informują o paleniu trującymi odpadami. Ponadto władze miasta zastanawiają się nad lokalizacją stacji pomiarowej, która obecnie znajduje się w centrum miasta, przy budynkach, w których funkcjonują jeszcze piece starego typu.

Prezydent na 96 FM w każdą środę o 12:30. Na pytania od mieszkańców czekamy cały czas. Piszcie na adres: Prezydent@wZielonej.pl. W trakcie audycji dostępny jest nr telefonu do studia: 68 326 96 96. Pytać można też na Facbeooku Akademickiego Radia Index pod transmisją wideo.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: