ZIELONA GÓRA:

Wakacyjne kontrole autokarów bez większych „niespodzianek”

Bezpieczeństwo jest ważne każdego dnia, ale w czasie wakacji jesteśmy na nie szczególnie wyczuleni. Zwłaszcza jeśli wysyłamy swoje dzieci na letni wypoczynek. O to, by wyjazd przebiegał bez zakłóceń, powinni zadbać organizatorzy wycieczki czy kolonii, ale pomaga im w tym również policja.

Kontrole autokarów policjanci prowadzą przez cały rok. W tegoroczną wiosnę i lato tych było ich już jednak kilkadziesiąt. Dokładne liczby podaje Małgorzata Barska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

W tym roku od wiosny zielonogórscy policjanci skontrolowali 62 autokary wyjeżdżające na wycieczki. Jedynie cztery z nich nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy, stwierdzono usterki. W pięciu przypadkach – łącznie z tymi czterema, czyli dodatkowo jeszcze w jednym autokarze – zostały zatrzymane dowody rejestracyjne. Chyba w jednym przypadku organizator musiał podstawić zupełnie nowy autokar, w innych usterki udało się szybko usunąć.Małgorzata Barska

– Organizatorzy z reguły wiedzą o tym, że kontrolujemy, dlatego starają się podstawiać sprawne autokary – dodaje Barska. Z prośbą o kontrolę autokaru dzwonią też rodzice dzieci. Powinni to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem.

Najlepiej zgłosić kontrolę co najmniej jeden dzień wcześniej, żebyśmy mogli zaplanować takie działania. A umówić na pół godziny przed wyjazdem wycieczki, dlatego że to trwa. Wiadomo, że nie chodzi tylko o to, żeby policjanci pojawili się na miejscu. Muszą skontrolować zarówno stan techniczny, jak i dokumenty oraz stan trzeźwości kierującego. Wyraźnie podajemy miejsce, gdzie kontrola ma być przeprowadzona.Małgorzata Barska

Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze. Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30 działa numer 68 476 20 50. Drugim sposobem jest połączenie alarmowe. Pamiętajmy jednak, że jest nim numer 112 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Kontrole odbywają się na miejscu zgłoszenia, mogą być jednak przeprowadzone także w trakcie przejazdu czy w drodze powrotnej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: