ZIELONA GÓRA:

W Zielonej Górze znikają bariery. Dowodem – m.in. Centrum Usług Opiekuńczych

Wiele obiektów i przestrzeni zabytkowych oraz nowych budynków ma naklejkę „Zielona Góra bez barier”. To znak, że są dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Co roku, dzięki konkursowi urbanistycznemu, takich obiektów przybywa.

Laureatów wybrano po raz dwunasty. Maria Miłuch, przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, uważa, że bariery architektoniczne przestają być problemem. Podobnie jest z barierami społecznymi.

W zeszłym roku mieliśmy takie piękne hasło: “Zielona Góra miastem przyjaznym dla wszystkich”. Nie chodzi więc tylko o osoby niepełnosprawne, bo mamy przecież matki z wózkami, które muszą przed siebie ten wózek popychać. Wolałyby po prostej powierzchni, niż pod górkę czy po wyszczerbionych stopniach schodów. A chodzi też o uwrażliwienie – nie tylko mieszkańców, ale też przedsiębiorców, inwestorów. Tych, którzy chcą tutaj mieszkać pięknie i wygodnie. Bardzo się cieszę, że pozbywamy się powoli barier mentalnych. Do tej pory te bariery mentalne były chyba większą przeszkodą niż architektoniczne.Maria Miłuch

Do Miejskiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych mogą się zwrócić ludzie, którzy mają np. problem z przeszkodami w swoim mieszkaniu. Podobnemu celowi służą działania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Minimum 10% społeczeństwa, które mieszka w województwie lubuskim, posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Ale myślimy, że tych osób jest więcej. Choćby z tego powodu Dzień Osób z Niepełnosprawnością jest ważny. Żeby pokazać, że te osoby są, że są między nami, mają swoje potrzeby i w jaki sposób możemy im pomóc. Mamy z jednej strony wsparcie indywidualne dla osób niepełnosprawnych. Takich, które potrzebują dobudowania windy, podjazdu w miejscu, w którym mieszkają. Ale też w ramach programu wyrównywania różnic między regionami, który jest komponentem programu Dostępność Plus, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie do likwidacji barier w częściach wspólnych.Andrzej Gonia, dyrektor zielonogórskiego oddziału PFRON

W konkursie nagrodzono m.in. Centrum Usług Opiekuńczych za mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością. To lokale, które przygotowują do samodzielnego życia.

Gali w Domu Harcerza towarzyszyła wystawa zdjęć z konkursu fotograficznego „Piękno wokół nas”.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00