ZIELONA GÓRA:

W nowym roku – wyższe rachunki za śmieci. Koszty będą zależeć od segregacji

Od marca przyszłego roku zapłacimy więcej za śmieci. To wynik zmian w systemie gospodarowania odpadami, które uchwalili radni. Większe stawki będą obowiązywać m.in. mieszkańców domów jednorodzinnych – 25 złotych na osobę. Jeśli odpady nie są sortowane, zielonogórzanie zapłacą dwa razy więcej.

Będzie możliwość częściowego zwolnienia z opłaty. Jeśli mieszkańcy kompostują odpady biodegradowalne i wskażą to w nowej deklaracji, będą płacić nieco mniej.

Jeśli w domku jednorodzinnym jesteśmy w stanie założyć sobie biokompostownik, czyli sami zagospodarowywać swoje odpady – skoszoną trawę, pocięte gałęzie, liście – wtedy otrzymujemy zniżkę. Za każdą osobę miesięcznie po 5 złotych. Ale oczywiście nie otrzymujemy brązowych worków, my jako spółka nie jeździmy pod taki adres i jako mieszkańcy też samodzielnie nie wozimy takich odpadów na Raculę.Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej

Opłaty będą się też różnić w zależności od tego, jak często odbierane są odpady w domach wielorodzinnych.

Jeździliśmy do dużych wspólnot mieszkaniowych, do dużych skupisk, dwukrotnie w tygodniu w cenie jednego kursu. Czyli część mieszkańców ponosiła koszty naszego dwukrotnego kursu do osób, które tych kosztów dodatkowego kursu nie spełniały. Dlatego po dyskusji z zarządcami wprowadzamy nową kategorię i nową opłatę. Tam, gdzie jeździmy dwa razy w tygodniu, musi to kosztować więcej, bo inaczej byłoby mało sprawiedliwie społecznie.Krzysztof Sikora

Za wywóz odpadów dwa razy w tygodniu zapłacimy 28 złotych od mieszkańca, a za raz w tygodniu – 22 złote od mieszkańca. Jeśli właściciel nieruchomości wielorodzinnej nie wypełnia obowiązku segregacji odpadów, ceny będą dwukrotnie wyższe.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: