ZIELONA GÓRA:

W „Norwidzie” specjalny seans z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Biblioteka Norwida wraz z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zorganizuje projekcję filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Projekcja skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami.

Akcja filmu toczy się w Polsce, w latach 1945-1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. W filmie „Wyklęty”, inspirację jego historią odnajdziemy w postaci „Lola”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka.

Pokaz specjalny filmu „Wyklęty” odbędzie się 6 marca o godzinie 11:00 w głównym gmachu biblioteki Norwida (al. Wojska Polskiego 9). Wstęp jest wolny, a zgłoszenia zawierające liczbę uczniów i dane nauczycieli należy przesyłać na adres krzysztof.mazur@ipn.gov.pl do dnia 5 marca 2019 r.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: